Övgün Ahmet Ercan

0

Övgün Ahmet Ercan son dönemde deprem beklendiği yönünde yaptığı açıklamalar ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Peki kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? Eğitim hayatı ve kısaca biyografi bilgileri.

1948 yılında Aydın Nazilli’de dünyaya gelen Övgün Ahmet Ercan aslen Selanik kökenli’dir. Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın torunudur.

Nazilli Ortaokulu, Nazilli Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Jeofizi Joloji bölümünden mezun olmuştur. 1970 yılında Amerika Kaliforniya Standford Üniversitesinde Yüksek Lisans yapmış, Colorada School of Mines’te Doktora ve Massachusetts Institute of Technology’de Post Doktora uzmanlığını tamamlamıştır. Sırası ile İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliğinde ve Maltepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde öğretim üyeliği yapmıştır.

Bugüne kadar 17 kitap, 420 bilimsel yayın ve Türkiye sorunlarına yönelik 905 araştırma tasarımına sahip olan Övgün Ahmet Ercan yazar, gazeteci, düşünür, jeofizik yüksek mühendisi ve bilim adamıdır.

Günümüzde halen İstanbul Üniversitesi Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Eşi Nidzara Ercan Bosna Hersek Devletinin İstanbul Konsolosluğunu yapmıştır. Nidzara Ercan ile evliliğinden bir kızı, bir de oğlu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz