Mehmet Faraç

Mehmet Faraç Yeniçağ Gazetesi yazarlarındandır. Katıldığı televizyon programları ile dikkat çeken Faraç hakkında merak edilenler. Kısaca kariyeri, eğitimi, biyografi ve hayatı.

Mehmet Faraç Kimdir?

Mehmet Faraç gazeteci, yazar. Yeni Çağ Gazetesi yazarı. Babası Hüseyin Faraç PTT’den emeklidir. Genellikle Güneydoğu kaynaklı sosyal, siyasal ve toplumsal araştırmaları ile tanınmaktadır. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Akademi İstanbul’da Yerel Basın ve Araştırmacı Gazetecilik dersleri vermiştir.

1983 senesinde gazetecilik mesleğine başlamıştır. Memleketi Şanlıurfa’da Cumhuriyet muhabiri olarak başladığı mesleki kariyerine, yerel gazete ve radyolarda yöneticilik yaparak devam etmiştir.

1985 senesinde, Çağdaş Gazeteciler Derneği’nce (Fotoğraf), 1986 senesinde de Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti tarafından (Haber) dalında Yılın Gazetecisi seçilmiştir.

Mehmet Faraç Nereli?

Mehmet Faraç Şanlıurfa’lıdır. Aslen Şanlıurfa Viranşehir nüfusuna kayıtlı ve Şanlıurfa doğumludur.

Mehmet Faraç Kaç Yaşında?

Mehmet Faraç 58 yaşındadır. Doğum tarihi 1965.

Kısaca Kariyeri:

1995 yılından itibaren İstanbul’da, Cumhuriyet Gazetesi’nin Yurt Haberleri Servisi Şefi olarak görev yapmıştır. Cumhuriyet Gazetesi’nde özeti yayımlanan “Töre Kıskacında Kadın” isimli incelemesi ile 1997’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Yılın Başarılı Gazetecisi seçilmiştir. 1998’de ilk olarak Çağdaş Yayımları tarafından kitap olarak basılmış, 2. baskısı ise 2002 yılının ortasında Günizi Yayıncılık tarafından çıkarılmıştır.

Kitap, kadın örgütleri arasında ve kamuoyunda yankı bulmuştur. Güneydoğu kadının içinde bulunduğu durumun tartışılmasını sağlamış, İngiliz The Independent ve ABD’deki The New York Times ile Herald Tribune gazetelerince töre araştırmalarında kaynak olarak gösterilmiştir.

Türkiye Hizbullahı ile ilgili ilk kitap olan “Kod Adı Hizbullah”ı Faik Bulut ile beraber kaleme almıştır.

Töre-Terör-Toprak üçlemesinin son kitabı olan ve otoritelerin “Bir destan” diye tanımladığı “Suyu Arayan Toprak, Harran ve Fırat’ın Bin Yıllık Dramı” 2001 yılı içinde yayımlanmıştır.

4. kitabı “Batman’dan Beykoz’a, Hizbullah’ın Kanlı Yolculuğu” 2001 yılının sonlarında piyasaya çıkmıştır. Kod Adı Hizbullah’ın ikinci cildi sayılabilecek bu kitabın özeti, Cumhuriyet Gazetesi tarafından yayınlanmıştır. Bu kitap ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2000 Yılı Araştırma Ödülü’nü kazanmıştır.

2002 yılının Aralık ayında Kötüler Mahallesi isimli 5. kitabı okurseverler ile buluşmuştur.

Geçmiş dönemde Meltem TV’de Gülgün Feyman’la ana haberde gündemi değerlendirmiştir. En son ise Beyaz Tv ekranlarında yayınlanan Derin Gündem isimli programda Merve Şebnem Oruç, Duygu Çuhadar ve Zihni Çakır ile birlikte yer almaktadır.
mehmet farac4
Evli olan Mehmet Faraç’ın Murat Faraç ve Fırat Faraç isimlerinde iki oğlu vardır.

Kitapları:

Mehmet Faraç’ın azınlıklar, töre cinayetleri, kadına yönelik şiddet, kan davaları, feodalite, aşiretçilik, kaçakçılık, koruculuk, GAP, Hizbullah, El Kaide ve PKK ile ilgili yayımlanmış kitapları

Töre Kıskacında Kadın
Kod Adı Hizbullah
Suyu Arayan Toprak
Hizbullah’ın Kanlı Yolculuğu
Son Gavur
Kötüler Mahallesi
Doğu Yakasında Yeni Bir Şey Yok
El Kaide Turka
Söyleyin Anama Ağlamasın
PKK’nın Şifreleri
PKK Ne İstiyor

Resmi twitter hesabı @FARACYAZIYOR , resmi instagram hesabı ise @mehmetfarac ‘dır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz