Esra Ergün

Esra Ergün oyuncu kimliğinin yanı sıra oyuncu koçu, eğitmen ve tiyatrocudur. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusu. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Esra Ergün kimdir?

Esra Ergün oyuncu, oyuncu koçu, yönetmen, tiyatrocu ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Çok küçük yaşlarda ailesinin kararı ile İstanbul’a taşınmıştır. Kendisinden büyük bir ablası vardır. 5 ve 6 yaşlarında iken evlerinin yakınında bulunan, Müsahipzade CELAL Sahnesi’nde çocuk oyunları izleyerek tiyatroya ilgisi başlamıştır.

Tiyatro ve oyunculuğa olan ilgisi, Ortaokul ve Lise de tiyatro kulübünde oyunlarda yer alarak devam etmiştir. İlerleyen süreçte oyunculuğu hobi olarak yap, ama altın bileziğin olsun düşüncesiyle Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde üniversite eğitimini tamamlamıştır.

Şahika Tekand Studio oyuncularından eğitim alan Esra Ergün, farklı isimlerden, farklı metotlar öğrenerek oyunculuk serüvenine adım atmıştır. Başarılı oyuncu, 4 sene kadar bir çok yerde, oyuncu koçluğu ve oyuncu eğitmenliği de yapmıştır. Daha sonra, kendisine eğitimlerini içeren bir atölye kurmuştur.

Esra Ergün Nereli?

Esra Ergün aslen Ankara doğumludur. Çok küçük yaşlarda ailesi ile Ankara’dan, İstanbul’a taşınmıştır.

Esra Ergün Evlimi?

Esra Ergün Özgür Ergün ile evlidir. Bu evliliğinden bir oğlu vardır. Oyunculuk kariyerinde en büyük desteği, eşi, oğlu ve ablasından aldığını dile getirmiştir.
Esra Ergun ve esi
İlk sinema oyunculuk deneyimini, Türkan Şoray‘ın yönetmenliğini üstlendiği, Uzaklarda Arama isimli filmi ile gerçekleştirmiştir. Ardından Bembeyaz adlı film için kamera karşısına geçmiştir. İlk dizi oyunculuk deneyimini ise Fazilet Hanım ve Kızları isimli dizi ile yaşamıştır. Ardından Şahin tepesi ve Alef gibi diziler de rol almıştır.

Günümüze kadar bir çok tiyatro oyununda sahne almıştır. Uzun zamandır nefes terapisi ile ilgilenen başarılı oyuncu, nefes çalışmaları ve meditasyon için, kendisinin vazgeçilmezleri olduğunu belirtmiştir.

En yoğun olduğu günlerde bile mutlaka 1 saat yürümeye gayret gösterdiğini dile getirmiştir. Bir röportaj’da takıntısı olmadığını ama, her oynadığı karakterde karaktere ait bir aksesuar veya kostümü aldığını sözlerine eklemiştir.

Esra Ergün Boyu, Kaç Yaşında?

Esra Ergün 40 yaşında ve 1.62 boyundadır. Doğum tarihi : 1982 ‘dir.

Çok iyi yüzme bilmekte, iyi derecede basketbol, plates, voleybol oynamakta ayrıca temel olarak yoga ile ilgilenmekte. İyi düzeyde ise İngilizce bilmektedir.

Oyunculuk Eğitimleri:

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı – Gösteri Sanatları Bölümü
Harika Uygur – Chubbuck Metodu Atölye
Deniz Erdem Oyunculuk Stüdyosu Temel İşçilik ve Enstrumental/Arketipler
2012 – 2013 Oyunculuk çalışmaları Craft Oyunculuk Atölyesi
2011 – 2013 Oyunculuk çalışmaları Stüdyo Oyuncuları İstanbul

Oynadığı Sinema ve Diziler:

2022 yılında usta sanatçı Dilber Ay’ın hayatını konu alan sinema filmi, Dilberay Küçük Dev Kadın adlı sinema filminde Fatma karakteri için kamera karşısına geçmiştir. Başarılı oyuncunun rol aldığı sinema ve diziler.

Dilberay Küçük Dev Kadın (Fatma) (Sinema Filmi) 2022
Pure White (Mukadder) (Sinema Filmi) 2021
Alef (Neyire) (TV Dizisi) 2020
Şahin Tepesi (Hatice) (TV Dizisi) 2018
Fazilet Hanım ve Kızları (Gülten) (TV Dizisi) 2017
Uzaklarda Arama (Sinema Filmi) 2015

Tiyatro Oyunları;

2015 – Jül Sezar (Oyuncu)
2015 – Kozalar (Oyuncu (Yönetmen Yardımcısı)
Düdüklüde Kıymalı Bamya (Hamiyet)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz