Esen Hünal

Esen Hünal hakkında merak edilen kaç yaşında? nerede doğdu? eğitimi gibi bir çok sorunun cevabı. Kısaca hayatı, kariyeri ve biyografi bilgileri.

1986 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Esen Hünal İtalyan Lisesi’ni bitirmiş daha sonra Leiths School of Food and Wine’da şeflik eğitimi almıştır. Babası The North Shiled Pub konseptinin kurucusu Teoman Hünal’dır. Oda babasının izinde mutfak ve işletmedeki yetkinliği ve donanımı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Babasının mesleği nedeniyle doğal olarak çocuk yaştan itibaren mutfağın içinde yetişmiştir. Anneannesi’nin ve babaannesi’nin Rum olduğunu belirten başarılı isim aile yapısı gereği hep mutfağın içinde bulunduğunu dile getirmiştir.

Esen Hünal eğitimi kariyeri;

Bir dönem yaşantısını İngiltere’de sürdüren Hünal yaşadığı dönem süresince Babylon Roof Gardens ve Racine Brasserie isimli restoranlarda çalışmıştır. İngiltere’de iki sene aşçılık, restaurant ve mutfak işletmeciliği okumuştur. Tekrar Türkiye’ye döndüğünde ise İstanbul’da La Brise Brasserie’yi kurmuş ve işletmenin yöneticiliğini ve şef aşçılığını üstlenmiştir. 2007 yılında Türkiye’ye dönmüş, 2008’in başında Nişantaşı’nda La Brise’yi açarak 8 sene işletmişlerdir. 2016 yılında iki çocuklu bir anne olması sebebi ile işlere bir süre ara vermek zorunda kalmıştır.

Ayrıca aile işleri olan The North Shield Pub zincirinin genel koordinasyonu ve yönetiminde görev almaya devam etmektedir. 2015 ve 2017 yılları arasında Bilgi Üniversitesinde part time aşçılık eğitimlerinde eğitmen olarak yer almıştır. Bilgi Üniversitesi’nde 2 sene eğitmenliğin yanı sıra, Meslek Yüksekokulu’nda bulunmuştur. Gelecek dönemde ise üniversitenin gastronomi ve ve meslek yüksekokulunda eğitim vermeye devam etmeyi düşünmektedir. Günümüzde personel eğitimleri, yeni açılan pub’ların düzenleri, alışverişleri ve mutfak kurulumlarına kadar pek çok iş yapmaktadır. Pub konseptinde toplam 21 dükkan olduğunu, İstanbul dışında Adana’ya gidip geldiği ve yakında Diyarbakır ve Mersin’de açılacağını belirtmiştir.

Bir dönem Mehmet Yaşin ile 3 yıl kadar CNN Türk’te Ramazan Lezzetleri isimli bir program yapmıştır.

Kendisine ait olan Youtube kanalında aktif olarak kendi tariflerini paylaşan Esen Hünal 2019 yılında Fox Tv ekranlarında yayınlanmakta olan The Taste Türkiye yarışmasının jüri ekibinde dahil olmuştur. Yarışma’da daha önce jüri olarak yer alan Şemsa Denizsel ayrılmıştır.

Sosyal medyayı da çok iyi kullanan Esen Hünal’ın 2019 yılı itibariyle instagram hesabında 25,6bin civarında takipçisi bulunmaktadır. Youtube kanalında ise 34 bin civarında aboneye sahiptir.

Youtube kanalı dışında The North Shield Pubs – Mutfak Koordinatörü, Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi ve La Brise Brasserie mutfak şefi olarak kariyerini sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz