Yelda Kırçuval

Yelda Kırçuval sunduğu programlar ile televizyon dünyasının sevilen isimlerindendir. Hakkında ise bir çok soru merak konusudur. Kimdir? kaç yaşında? boyu, kilosu, sunduğu programlar, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1978 yılının Aralık ayında dünyaya gelen Yelda Kırçuval Oğlak burcudur. Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema ve Televizyon Bölümünü başarı bursu ile tamamlamıştır.

Yelda Kırçuval mesleki kariyeri, sunduğu programlar;

1997 yılında TRT sınavlarına girmiş ve ardından TRT eğitmenlerinden Diksiyon, Fonetik, Artikülasyon dersleri almıştır. Sonrasında ise mesleki kariyerine adım atan editör ve spiker olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 1999 yılında belgesel, film, reklam ve dizilerde dublaj yapmış, aynı seneler içinde televizyon dünyasına adım atmış ve HBB TV ekranlarında Ana Haber sunmaya başlamıştır. Diğer bir yandan bu kanal bünyesinde editör, spiker, program yapımcısı ve sunucu olarak çalışmalarını devam ettirmiştir. Bunlar arasında: Çevre AKtüel ve Tüketici Dosyası adlı programları ile birlikte televizyonun pek çok departmanında görev yapmıştır.


2000 yılında Show TV ekranlarında gece Haber Hattı isimli programı hazırlamış ve sunmuş yine aynı zamanda bir çok programın seslendirmesini üstlenmiştir.

Devamında pek çok kanalda haber sunmuş mesleği ile birlikte paralel olarak pek çok internet sitesinde ve Sözcü gazetesinde özel röportajlar ve analiz yazıları yazarak gazetecilik yönünü de kullanmıştır. Ayrıca radyoculuk ile başlayan mesleki hayatını Radyo 99’da Haber Müdürlüğü yaparak devam ettirmiştir. 2009 yılında TRT 2’de Birlikte Yaşarken isimli programı sunmuştur.

Ardından ATV İç Yapımlarda Yapımcı ve sunucu olarak görev yapan başarılı isim 2011 yılında STAR TV’de Duymayan Kalmasın programı ile habercilik yönüyle izleyicinin karşısına magazin programını sunarak devam etmiştir. Uzun süredir pek çok kurum ve kuruluş bünyesinde Diksiyon dersleri vermektedir. Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi’nde Diksiyon ve Tv Programcılığı dersi vermeye devam etmekte, Lise’nin Sinema-Tv Bölüm Başkanı’dır.

2016 yılında Adapsız Kadınlar Hayasız Erkekler, 2018 yılında ise İnsanı İnsan Acıtır isimli kitapların altına imzasını atmıştır.

Yelda Kırçuval’ın henüz doğum yeri, aslen nereli olduğu ve medeni durumu gibi merak edilen bilgilerine ulaşılamamıştır. Boyu 1.75 cm, kilosu ise 61’dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz