Temel Kotil

0

1959 yılında dünyaya gelen Temel Kotil, aslen Rize, Gündoğdu İlçesi, Araklı Mahallesi nüfusuna kayıtlıdır.

5 kardeş olan Temel Kotil, ailenin 3. evladıdır. Emine isminde bir kız kardeşi, Yusuf isminde erkek kardeşi ve Müşerref ile Fatma isimlerinde iki ablası vardır.

İlköğretim eğitimine memleketinde başlamış, 1969 senesinde İstanbul’a taşınmış ve Ali Paşa İlköğretim okulu, Davutpaşa Ortaokulunda eğitimini sürdürmüştür.

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 1986’da Amerika, Ann Arbor kentinde bulunan Michigan Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır.

Daha sonra Makine Mühendisliği üzerine ikinci lisansını tamamlamış Türkiye’ye dönmüş ve 1991 ile 1993 seneleri arasında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Havacılık ve İleri Kompozit Labaratuvarları kuruculuk ve yöneticilik görevlerini üstlenmiştir. Aynı üniversite bünyesinde Yard. Doçent ve Doçent olarak hizmet vermiş, fakültenin Bölüm Başkan Başkan Yardımcılığı ve Fakülte Dekan Yardımcılığı görevlerini sürdürmüştür.

1994 ve 1997 seneleri arasında günümüzde Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Recep Tayyip Erdoğan‘ın İBB Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde İBB Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanlığını yapmış 2001 senesinde Amerika, Illinois Üniversitesinde misafir Profesör olarak görev yapmıştır.

New York’ta ise Araştırma ve Mühendislik Bölümü Başkanlığı yapan Doç. Dr. Temel Kotil, Türkiye’ye dönüşünde İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde dersler vermiş, bugüne kadar bir çok araştırma ve bilimsel yayına imzasını atmıştır.

2003 senesinde Türk Hava Yollarında Teknik Genel Müdürlüğü, 2006’da Uluslararası Hava Taşımacılığı Yönetim Kurulu Üyeliği, 2010’da Havayolları Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, 2014’te Avrupa Havayolları Birliği Başkanlığı yapmış en son Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Genel Müdürlüğüne atanmıştır.

Remziye Hanım ile evli olan Temel Kotil’in bu evliliğinden Kübra, Bilal ve Enes Seyfullah isimlerinde iki oğlu ve bir kızı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz