Süleyman Turan

Süleyman Turan hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? kaç yaşında neden öldü? eğitimi, hangi sinema ve dizilerde rol aldı? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

19 Aralık 1936 doğumlu usta oyuncu 1963 yılından itibaren bir çok sinema filminde rol almıştır. Asıl ismi Süleyman Başturan’dır. İstanbul Kadıköy’de dünyaya gelmiştir.

İlköğretim ve Ortaokul tahsilini doğup büyüdüğü Kadıköy’de ve Haydarpaşa Lisesi’nde tamamlamıştır. Ardından İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi bölümüne başlamış, 3. sınıfta iken okulu bırakarak askere gitmiştir. Kore Savaşı döneminde yedek subay olarak askere giden oyuncu gönüllü olarak Japonya’ya gitmiştir ve orada piyes konulu bir yarışmayı kazanınca oyunculuk serüvenine adım atmıştır.

1963 senesinde düzenlenmiş olan Ses Dergisinde bir yarışmayı kazanmış ve Sayın Bayan isimli sinema filmi ile oyunculuk dünyasına giriş yapmıştır. 1971’de Yılmaz Güney‘in yönettiği Yarın Son Gündür filminde ki rolü ile 9. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanan isim olmuştur. 1 yıl sonra ise Güllü (1972) filmindeki performansı ile Antalya Film Festivali’nde yine En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır.


Geçmiş yıllarda Yeşilçam sinemasının maddi zorluklara girmesi sonucu bir dönem dergi ressamlığı yapmıştır. Çizmiş olduğu karikatürler Akbaba isimli mizah dergisinde uzun süre yayınlanmış, 15 sene Sabah gazetesinde çizgi roman çizmiştir.

2003 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali tarafından Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülen Süleyman Turan geçmişten günümüze bir çok sinema ve dizi profejesinde rol almıştır.

Süleyman Turan rol aldığı bazı sinema filmleri;

Bana Derler Külhanlı, Beş Şeker Kız, Gecelerin Kadını, Gençlik Rüzgarı, Günahsız Katiller, Koçum Benim, Kimse Fatma Gibi Öpemez, Sonsuz Bir Aşk, Kabadayı, Hicran Sokağı, Kimsesizler, Aylaklar, Vurmayın, Sevdim Seni, Bir Çember Kırılırken, Sosyete Şaban, Acı Sevda, Acıların Çocuğu, Halk Düşmanı, Darbe, Ejderin İntikamı, Kanun Adamı, Kaçış.

10 Eylül 2019 tarihinde yaşantısını sürdürdüğü Kadıköy’deki evinde 83 yaşında iken kalp krizi sonucu hayata gözlerini yummuştur. Komşuları tarafından haber alınamadığı gerekçesi ile kapısı çilingir yardımıyla açılmış ve oyuncunun cansız bedeni ile karşılaşılmıştır. Ölümünün ise bulunduğu zamandan iki gün önce gerçekleştiği belirtilmiştir.

Tam bir Kalamış aşığı olduğu belirtilen usta sanatçının sık sık sevdiklerine, yakınlarına ve dostlarına Ben Kalamış aşığıyım öldüğümde beni Kalamış’a gömün diye vasiyette bulunduğu açıklanmıştır.

Usta oyuncunun Canan Öncü ile evliliğinden Beliz isminde bir kızı vardır.


1 Yorum

  1. YEŞİLÇAM ÜNİVERSİTESİ OYUNCULUK ATÖLYESDSİNDEKİ ÇALIŞMALARINIZ DOLAYISIYLE
    TEBRİK EDER ,EKİBİNİZE BAŞARILAR DİLERİM.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz