Suavi Eren

Suavi Eren ekran severlerin büyük beğeni ile takip ettiği usta oyuncular arasında yer almaktadır. Peki kaç yaşında? aslen nereli? hangi sinema ve dizilerde rol almıştır? Kısaca oyunculuk hayatı ve biyografi bilgileri.

1949 yılının Ekim ayında aslen Bilecik’te dünyaya gelen Suavi Eren Terazi burcudur. 1959 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları bünyesinde sanat dünyasına giriş yapmıştır. Ardından Kadıköy İl Tiyatrosu ve Berlin’de çalışmalarını sürdüren Suavi Eren Almanya’da Berlin Oyuncuları Tiyatro Grubunu kurmuştur. 1985 senesinde Berlin Schaubühne Tiyatrosunda aktör ve reji asistanı olarak görev yapmış ardından arkadaşları ile beraber, Berlin TİYATROM Tiyatrosunu kurmuştur. 1986 yılında Der Spiegel ile, Venedik Film festivalinde en iyi Aktör dalında aday gösterilen isim olmuştur.

1994 senesine kadar Tiyatrom’da Reji görevlerinin yanı sıra Sanat Yönetmenliği’ni sürdüren Suavi Eren 2009 ‘da Ankara Sanat Tiyatrosu’na yönetmenlik yaptı, ayrıca ÇASOD Yönetim Kurulu Asil Üyesi’dir.

1976’dan beri rol aldığı sinema ve diziler ile ekran severlerin ve sanat dünyasının büyük beğenisini kazanmayı başaran usta isim bir çok tiyatro, sinema ve dizi de oynadı. En son TRT 1 ekranlarında yayınlanan Payitaht Abdülhamit isimli dizinin oyuncu kadrosunda yer aldı ve dizide Edmund Rothschild karakterini canlandırdı.

Suavi Eren rol aldığı sinema filmleri ve canlandırdığı karakterler;

Almanya Acı Vatan (Talat), Der Mann auf der Mauer, Ayna (Necmettin), Dann eben mit Gewalt, Mavi Sürgün (Hacı Hasan), Avcı, Cumhuriyetin Altın Yolu, Şöhret Tutkusu, Kolay Para (Şahin), Giz, Halk Düşmanı (Kenan), Küçük Hanımefendi (Şefik), Kınalı Kuzular: Nişanlıya Verilen Söz., Zincirbozan (Kenan Evren), Miras, Sultan Avrupa’da (Baş Mabeynci Mehmet Paşa), Mahpeyker Kösem Sultan (Behram), Nene Hatun, Ateşteki Kağıtlar (Keşada), Bir Hikayem Var (Kasabalı), Karaoğlan, Zeytin Zamanı, Kırımlı (Gestapo), İçimdeki İnsan (Nuri), Namlu Ucunda Bir Yaşam Nuri Killigil (Sadık Podga).

Rol aldığı diziler ve canlandırdığı karakterler;

Kara Melek (Orhan), İkinci Bahar (Murat’ın Babası), Fanatik (Nedim), Küçük Besleme (Rıfkı), Auf Achse (Rıza), Eurocops Jagt auf heisser klunher in basel, Grenz Übergang, Karakolda Ayna Var, Tuwas Kanahe (Samy), 90-60-90 (Ünsal), Aşkına Eşkiya (Dimitri), Vasiyet (İlhan Ağa), Bulutbey (Cemal), Canım Kocacığım (Eren), Sırlar Dünyası (Necmi), Estağfurullah Yokuşu (İhsan) Fırtına Hayatlar (Recep), Şubat Soğuğu (Mehmet Aziz Tarman), Beşinci Boyut (Yakup), Arka Sokaklar (Hakim), Kaybolan Yıllar (Bulgar Nikolay), Duvar (Nedim), Suç Dosyası (Numan), İpsiz Recep (Rahip), Geniş Aile (Poyraz), Hesaplaşma (İçişleri Bakanı), Huzur Sokağı (Necmettin), Korkma (Mithat Cemal), Filinta Bin Yılın Şafağında (Yüce Efendi Kenan Milos) ve Payitaht Abdülhamid (Edmund Rothschild).

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz