Silbus u Tari

Silbus u Tari müzik grubu hakkında merak edilenler. Grubun üyeleri kimlerdir? aslen nereli? kaç yaşındalar? kısaca müzik hayatları ve biyografi bilgileri.

5 kişilik bir ekipten oluşan Silbus u Tari baba Musa Doğan’ın yanı sıra çocukları Sema, Anter, Gülsefa ve Gülden’den oluşmaktadır. Aslen Elazığ, Karakoçan İlçesi Karsini (Bazlaman) Köyü nüfusuna kayıtlılar. Şan Sefa ve Gülden, Bağlama Musa, Viyolin Sema ve Elektronik Bölümü Anter.

Silbus u Tari anlamı nedir?

Grubun ismi Bingöl-Elazığ ve Dersim üçgeninin kesiştiği yerdeki iki kardeş dağ olan (Silbus ve Tari)’den gelmektedir. Mitolojiye göre kardeş olan bu dağların anlamları ise Silbus Ermenice’de aydınlığı, Tari ise Kürtçe’de karanlığı temsil ediyor. Dört mevsim hiç bir zaman karları erimeyen ve yan yana duran bu heybetli iki dağ aslen memleketleri olan Karakoçan’dan da görünmektedir.

Musa Doğan yaşamış olduğu sıkıntılar, zorluklar ve baskıların ardından 12 Eylül sürecinde 1985 tarihinde yurt dışına çıkmıştır. Elazığ Karakoçan Lisesi’nde okuduğu dönemde müzik ile tanışmış söylediği Kürtçe şarkılar ile büyük beğeni toplamış bağlama çalmayı da kendi kendine öğrenmiştir. Ama gözaltı ve baskılar nedeni ile hiç bir zaman rahat edememiştir.

Silbus u Tari grubun üyeleri hakkında kısa bilgiler;

Gülden Doğan;

Ailenin en büyük çocuğu olan Gülden Doğan 1984 doğumludur. Babasından aldığı destek ile çok küçük yaşta müzik ile ilgilenmeye başlamış, 12 yaşından itibaren piyano eğitimi almıştır. Gülden ayrıca St.Gallen Müzik Akademesi’nin organize ettiği kilise korosunda yer almıştır. İlerleyen süreçte Müzik ve Pedagoji üzerine eğitim almıştır.

Gülsefa Çetin;

1989 yılında dünyaya gelen Gülsefa 2000 yılında gruba dahil olmuştur. Ablası Gülden gibi sahneler ile erken tanışmış, gruba vokalist olarak dahil olmuştur. Ayrıca Flütten, gitara bir çok müzik aleti ile eserlere zenginlik kazandırmakta, grupta Seslerin Kraliçesi olarak adlandırılmaktadır. Kürtçe, Türkçe, Almanca, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Anter Doğan;

1993 yılında dünyaya gelen Anter grubun 2. erkek üyesi’dir. Grupta Bateri ve Elektro Gitar ile yer almaktadır, müzik dışında futbol oynamak, kitap okumak, coğrafya ve astronomi özel ilgi alanları diyebiliriz.

Sema Doğan;

1998 yılında dünyaya gelen Sema ailenin en küçük çocuğudur. 2002 senesinden itibaren Kürt Çocuk Korosu’nda yer almış ayrıca Şehir Akademisi’nin Keman Kursu ve Şehir Tiyatrosu’nun modern Hip Hop Dans kursunda yer almıştır.

Albümleri;

Rewi (Yolculuk)
Diyalog Albümü (Bu albümde Kürtçe, Zazaca, İngilizce ve Türkçe 12 şarkı bulunmaktadır).

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz