Şafak Sezer

Şafak Sezer ekranların vazgeçilmez arasında yer almaktadır. Ekran severler tarafından ise aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? evli mi? boyu ve kilosu gibi bir çok soru merak edilmektedir.

1970 yılının Ekim ayında dünyaya gelen usta oyuncu, komedyen Şafak Sezer Ankara Sincan’da doğmuştur. Boyu 1.70 cm, burcu ise terazi’dir. 6 kardeş’in en küçüğüdür. Doğduğu yıllarda Ankara, Çinçin Mahallesinde bir gecekonduda yaşayan Şafak Sezer’in babası Polat Sezer karayollarından emekli, annesi ise ev hanımıdır. İlköğretim döneminde koroda şarkı söylemiş, ortaokul döneminde ise gri pantolon ve lacivert cekete sahip olmadığı için okulu bırakmış, bir eczane’de çalışmaya başlamıştır. Henüz 11 yaşında iken eğitim hayatına yokluk nedeni ile son vermek zorunda kalan Sezer, 1989 yılında ise tiyatro’ya adım atmıştır. O süreçte ise eczacılık, camcı, tezgahtar ve işportacı olarak bir çok işte para kazanarak ailesin yardımcı olmaya ve geçinmeye çalışmıştır. Baba tarafından ise aslen Erzincan‘lıdır.

Şafak Sezer Oyunculuk kariyeri ve başlangıcı;

Yaşamını yitiren babası Polat Sezer bir dönem Arif Sağ’ın siyasi danışmanlığını yapmıştır. Ayrıca sanat dünyasında da tanınan bir isimdir. Babası bir gün Sezer’e hazırlanmasını ve kendisini Ankara Halk Tiyatro Kurucularından olan Mehmet Karagöl’ün yanına götüreceğini söylemiştir. Tiyatro’ya gittiğinde ona taklit yaptırmışlardır ve ilk olarak Eşeğin Gölgesi isimli tiyatro oyununda sahne almıştır.

Ardından Devri Yalan, Sen Bu Seçimi Unut, Başımızda Pak Bulut, Saddam’ı Kim Öptü, Edi Büdü, Şirinler, Uzaylı Arif gibi bir çok tiyatro oyununda sahne almıştır. Ayrıca Ekin Tiyatrosu bünyesinde de Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz ve Biz Bu İhtilali Niye Yaptık tiyatro oyunlarında yer almıştır.

Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri tarafından çekilen Bir Düğün Masalı isimli sinema filmi için kamera karşısına geçmiş ve bir avukat’ı canlandırmıştır. Bu filmin ardından sinema dünyasına giriş yapmıştır. O arada kendisine ekranların sevilen dizilerinden Ana isimli dizide rol alması için teklif gelmiş ve ufak bir rol almıştır. Ekran severler tarafından ise asıl tanınması ve kariyerinin en büyük çıkışını katıldığı İnermisin Çıkarmısın isimli yarışma ile gerçekleştirmiştir. Yarışma’yı kazanmış ve medya dünyasının ilgisini toplamayı başarmıştır.

Evlilik hayatı;

Şafak Sezer Esra Sezer ile evlidir ve bu evliliğinden Irmak ve Sudem isminde iki kızı vardır.

Bugüne kadar rol aldığı dizi ve sinema filmleri;

Sinema filmleri;

Bir Baba Hindu, Kolpaçino 3., G.D.O Karakedi, Pak Panter, Memlekette Demokrasi Var, Kolpaçino Bir Şehir Efsanesi, Kolpaçino Bomba, Maskeli Beşler Kıbrıs, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Kadri’nin Götürdüğü Yere Git, Maskeli Beşler Irak, Maskeli Beşler Düş Yakamdan, Simbiyotik, Hababam Sınıfı 3.5, Hababam Sınıfı Askerde, G.O.R.A, Hababam Sınıfı Merhaba, Vizontele, Bu Film Bitmez, Kutsal Damacana, Oyunbozan, Ketenpere, Göktaşı.

Dizi ve televizyon programları;

Baskül Ailesi, Dostlar Pasajı, Komşu Komşu, Sıdıka, Şafak Vakti, Ekmek Teknesi, Reyting Hamdi, Rus Gelin, Altın Kafes, Bendeniz Aysel, Bir Demet Tiyatro, Ah Polis Olsam, Fesupanallah, Anında Görüntü Show, Aynadaki Düşman, Hanımeli Sokağı, Türk Malı, Alemin Kıralı, Altındağlı, Şimdi Onlar Düşünsün.

Günümüze kadar bir çok reklam filminde de yer alan Şafak Sezer, yönetmen olarak ta başarılı projelerin altına imzasını atmaktadır.

2 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz