Özlem Mekik

Özlem Mekik yemek dünyasının sevilen isimlerinden ve yazarlarındandır. Gastronomi Eğitmeni ve şef, hakkında ise kimdir? kaç yaşında? nereli gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1981 yılında aslen İstanbul’da dünyaya gelen Özlem Mekik, İstanbul Üniversitesi Turizm İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Aslan burcudur.

Gastronomi eğitimi ile birlikte, Yurtiçi ve yurtdışında restaurant, servis yönetimi ve kalitesi, gıda hijyeni ve turizm pazarlaması konularında eğitimler almıştır. Ayrıca mezun olduğu alan turizm sektörü üzerine seyahat işletmeciliği gibi bir çok kademede çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Kariyerine ülkemizin önde gelen gıda firmalarından birinde Eğitim Müdürü olarak adım atmıştır. Yine aynı firma bünyesinde, Operasyon Müdürlüğü görevini devam ettirdiği dönemde çeşitli franchise işletmeciliği programlarını tamamlamış, firmanın Franchise Grup Müdür Yardımcısı olarak çalışmalarını devam ettirmiştir.


Eğitimleri neticesinde restaurant zincirlerine gıda üretimi ve hijyeni, restaurant yönetimi ve kurumsallaşma konularında danışmanlık yapan Özlem Mekik ayrıca eğitmen olarak bir çok firmaya da dışarından hizmetlerini sürdürmektedir.

2004 senesinde Ziyade Fasıl’ı açmış, yönetici ortağı olarak iş hayatına devam etmiş, yine danışmanlığın yanı sıra, mutfak ve servis personel eğitiminin yanı sıra, üniversitelerin gastronomi bölümlerinde çeşitli eğitim programlarında aktif olarak görev yapmaktadır. Sahibi olduğu Ziyade Fasıl, İstanbul’un en iyi meyhanelerinden birisi olan bir mekandır. Meydan Beşiktaş tesis içindeki tüm işletmelerin Yiyecek Danışmanı’dır.

Tüm bunların yanı sıra Özlem Mekik, aynı zamanda Lezzet Markaları Derneği Başkan Yardımcısı’dır. Günümüzde Milliyet Gazetesi Lezzet eki ve magazinkolik web sitesinde köşe yazarlığı, Klass Magazin ve Sofra dergilerinde yemek yazarlığı yapmaktadır. Artı Bir TV’de ise Matrak Mutfak isimli yemek programı ile ekran severlerle buluşmaktadır. Üzerine çalışmalarını sürdürdüğü yemek kitabı hazırlıkları da devam etmektedir.

Son olarak Star Tv ekranlarında yayınlanan Nergis Kumbasar‘ın sunduğu, Nergis Zamanı programının şefi olarak ekranlarda yer almaktadır. 2005 yılında ilkini açtığı 3. Levent’te ki Ziyade Fasıl’ın, ve yeni konseptleri Ziyade Meyhane ve Ziyade Mezebar’ın sahibi ve hatta herşeyi’dir. Ziyade Fasıl’ın sahiplerinden İş Adamı Aytunç Mekik abisi’dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz