Özgür Demirtaş

Özgür Demirtaş 15 sene ABD, Günümüzde ise Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 27 yaşında Yardımcı Doçent, 32 yaşında Doçent, 38 yaşında ise Kürsü başkanı Profesör olmuştur.

Özgür Demirtaş Kimdir?

İlköğretim eğitimini Manisa Salihli’de, Ortaokul eğitimini İzmir Fatih Ortaokulunda tamamlamıştır. Daha sonra İzmir Atatürk Lisesini bitirmiş, lise döneminde 3. kez üst üste okul birincisi olmuştur. Üniversite sınavlarında ise Türkiye’de ilk 50 öğrenci arasında yer alan Prof. Özgür Demirtaş Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden üstün başarı ile mezun olmuştur.

Akademik kariyeri;

Amerika’da master seviyesini atlayarak Doktora programına dahil olmuş, Boston College’da ana dalından farklı bir dal olan Finans alanında 5 yıl içinde doktora çalışmalarını tamamlayarak 27 yaşında iken Doktor ünvanının kazanmıştır. 2003 senesinde Finans bölümü içerisinde en iyi öğretim üyesi seçilen aynı yıl Yard. Doç. ünvanını alarak Baruch College City University of New York’ta göreve başlamıştır. 2004 senesinde İşletme Fakültesinde en iyi öğretim üyesi seçilmiş, 2005 yılında ise tüm ana bilim dalları ve tüm fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek Üstün Öğretim Madalyası’nı” Madison Square Garden’da almıştır. Günümüze kadar 20’den fazla akademik yayın yapmış, kitap çalışması Elsevier tarafından basım için kabul edilmiştir.

New York tarafından 6 sene boyunca her sene ödüllendirilen Prof. Özgür Demirtaş’ın çalışmaları dünyanın önde gelen akademik dergilerinde yayınlanmıştır. 20’den fazla ödüle sahip olmuştur. Üst düzeydeki akademik yayınları sayesinde 31 yaşında Doçent Doktor ve yine 2007 yılında, Tenür (ömrünün sonuna kadar City University of New York’ta çalışma ve üniversiteden çıkarılamama hakkı) ünvanlarını almıştır.

2010 yılında Sabancı Üniversitesi’nden İşletme Fakültesi Kürsü Başkanlığı ve Profesörlük teklifi almıştır. Yine aynı sene Amerika, İngiltere, Kanada ve İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre 1 Milyon Prof. için yapılmış olan 10-Milyon’u aşkın öğrenci değerlendirmeleri sonucunda, 1-Milyon profesör arasında ilk 20 içerisinde gösterilen ilk ve tek Türk vatandaşı olmayı başarmıştır.

2012’de New York University (NYU) Stern School of Business Finans Bölümü’nde en yüksek öğretim değerlendirmesini almış, Eylül’de Amerika’daki Tenür hakkını bırakmış, Sabancı Üniversitesi’ne Finans Kürsü başkanı olmuştur. 2012’de Marie Curie Araştırma Fonunu almaya hak kazanan Prof. Özgür Demirtaş’ın proje puanı Sabancı Üniversitesi İşletme Fakültesi için rekor puan olmuştur. 100.000 Euro değerindeki Proje, AB tarafından Türkiye genelinde Ekonomi dalında desteklenen tek proje olarak Türkiye 1.si olmuştur.

Prof. Dr. Demirtaş, Türkiye’nin ilk Tasarruf Derneğinin kurucu Yönetim Kurulu üyeliğini ve Türkiye Genç İşadamları Derneği, TAYSAD ve DASK Danışmanlığını da üstlenmiştir.

2018 yılında CHP’ye Cumhurbaşkanı adayı olarak, Kemal Derviş’in Finans Profesörü Özgür Demirtaş’ı önerdiği açıklanmıştır.

Özgür Demirtaş Nereli?

Özgür Demirtaş aslen Şanlıurfa’lıdır. Resmi twitter hesabı üzerinden baba köken tarafının Urfa-Siverekli olduğunu belirtmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz