Onur Öymen

Onur Öymen 1940 yılında İstanbul Kadıköy’de dünyaya gelmiştir. İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini Galatasaray Lisesi’nde tamamlamış, ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olmuştur. Terazi burcudur.

Aynı üniversitede doktora yapan Onur Öymen, 1964 senesinde Dışişleri Bakanlığında çalışmaya başlamıştır. Babası Hıfzırrahman Raşit Öymen’dir. Devlet adamı Altan Öymen ve gazeteci, yazar Örsan Öymen ile kimi kaynakta kardeş, kimi kaynakta ise amca çocukları oldukları belirtilmektedir. Öymen ailesi aslen Çerkes kökenlidir. Dedelerinin babaları zamanında Çeçenistan’dan Trabzon’a yerleşmişlerdir.

Bugüne kadar NATO dairesinde 2. katip, Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliğinde 2. katip, baş katip, Ankara Siyaset Planlama ve Avrupa Konseyinde Kıbrıs Dairelerinde şube müdürü, Lefkoşa Büyükelçiliği müsteşarlığı, 1978’de Dışişleri bakanlığı özel danışmanı, ekonomik işler daire başkanlığı, Prag Büyükelçiliği müsteşarlığı, Madrid Büyükelçiliği müsteşarlığı, Ankara’da siyasi inceleme ve değerlendirme daire başkanlığı, Kopenhag büyükelçisi, Bonn büyükçelçisi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı, NATO Daimi Temsilcisi gibi görevlerde bulunmuş, 2002 senesinde emekli olmuştur.

Emekli olduğu sene CHP İstanbul Milletvekili seçilmiş ve Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Nedret Öymen ile evli olan Onur Öymen’in bu evliliğinden Başak ve Burak isimlerinde bir oğlu birde kızı vardır. İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca bilmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz