Nubar Terziyan

Nubar Terziyan uzun seneler Türk sinema dünyasında bir çok başarılı projenin içinde yer almıştır. Usta oyuncu hakkında merak edilenler, kısaca kariyeri, oynadığı filmler, biyografi ve hayatı.

Nubar Terziyan Kimdir?

Nubar Terziyan tiyatrocu, sinema, film ve dizi oyuncusu. Özellikle Yeşilçam sinema dünyasının unutulmaz isimlerinden olmayı başarmıştır. Usta oyuncu sanat hayatı, kariyeri boyunca
500 civarında Yeşilçam sinema filminde rol almıştır.

Kumkapı’da İlköğretim ve Ortaokul tahsilini tamamlayan Terziyan, henüz 10 yaşındayken annesini yitirmiştir. Annesini kaybettikten sonra babası ile birlikte Bakırköy’e yerleşmiş, Bakırköy’de Bezezyan Lisesi’nde eğitimine devam etmiştir.
Nubar Terziyan4 jpg
Okulda oyunculuk kabiliyeti ile dikkat çeken Terziyan, okulda yapılan temsillerin aranılan ismi olmuştur. Her ne kadar Darülbedayi hayalleri kuruyor olsa da çeşitli nedenlerden dolayı gidememiş, arkadaşları ile birlikte kurduğu Gençler Temaşa Heyeti’nde yarı amatör olarak oyunculuk kariyerine adım atmıştır.

Temaşa Heyeti bünyesinde tiyatronun her bölümünde emek veren Terziyan, zaman zaman dekor ve kostüm hazırlamış, zaman zamanda gişede bilet satmıştır. Ayrıca tiyatro hayatının yanı sıra babasına ait olan manifaturacı dükkanında çalışmıştır.

Çocukluk yıllarından itibaren deniz aşığı olan Terziyan, yaz, kış demeden yüzmeye gitmiş, o yıllar sivil polis olmayı hayal etmiştir.

Ancak hiç bir zaman oyunculuğu ikinci plana atmayan Terziyan, 1948 yılında Atlas Film’den oyunculuk teklifi almıştır. Türk edebiyatının usta kalemlerinden Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Efsuncu Baba” romanından uyarlanan Aynı isimli filmde Agop karakteri için kamera karşısına geçmiştir.

İlk gençlik dönemlerinde, “Hamlet”, “Otello”, “Samson Dalila”, “Çarşılı Artin Ağa”, “Suzan İmber” ve “Namus İçin” gibi tiyatro oyunlarında sahne almıştır.
Nubar Terziyan3 jpg

Nubar Terziyan Nereli?

Nubar Terziyan aslen İstanbul, Kumkapı’lıdır. İstanbul doğumlu Ermeni asıllı olan usta sanatçı, hayatının büyük bir kısmını Sarıyer Büyükdere’de sürdürmüştür.

Usta sanatçı, şarkıcı Fedon‘un dayısı olduğu belirtilmektedir.

Nubar Terziyan 1936 yılında Katerin Hanım ile evlenmiş, 33 sene süren evliliğinden Berç Alyanakziya ismindi bir oğlu olmuştur. Eşi Katrin Hanım 1972 yılında vefat etmiştir.

Nubar Terziyan Ölümü?

Nubar Alyanakziya (Terziyan) 14 Ocak 1994 tarihinde 84 yaşında İstanbul Sarıyer’de bulunan evinde hayata gözlerini yummuştur.

Vefatının ardından, İstanbul Kumkapı Surp Asdvadzadzin Patriklik Kilisesi’nde düzenlenen cenaze töreni sonrasında, Balıklı Ermeni Mezarlığı’ndaki aile kabristanlığına defnedilmiştir.
Nubar Terziyan2 jpg
Nubar Terziyan1 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz