Mete Gazoz

Mete Gazoz Tokyo Olimpiyatlarında tarih yazmayı başarmıştır. Ülkemize tarihindeki ilk olimpiyat madalyasını kazandırmış ve okçulukta ilk olimpiyat şampiyonu olarak altın madalya kazanmış tarihe adını yazdırmıştır. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Mete Gazoz Kimdir? Aslen Nereli?

1999 yılının Haziran ayında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Baba tarafından aslen Sakarya Adapazarı nüfusuna kayıtlıdır. Henüz 3 yaşında iken okçuluk sporu ile tanışmıştır. Deyimi yerindeyse 70 metreden çay tabağını vurmaktadır.

14 yaşından bu yana büyükler kategorisinde A Milli Takım Sporcusu olarak kariyerini sürdürmektedir. Özellikle katıldığı 2016 Rio Olimpiyatları ile tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. 2017 Gençler Avrupa Kupası Şampiyonluğu yaşamıştır. Yılın 300 günü antrenman yapan Mete Gazoz her gün ortalama 400 ok atmaktadır.

İanbul Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu olarak kariyerini sürdüren Milli Okçumuz, 2010 yılından bu yana profesyonel olarak müsabakalarda yer almaktadır. Avrupa Şampiyonası’nda derece alan ilk Türk sporcu ayrıca, Avrupa ve Dünya Şampiyonası ile birlikte Olimpiyat Oyunları’nda okçuluk branşında boy gösteren en genç Türk sporcudur. 2018 yılında Almanya Berlin’de düzenlenen Dünya Kupası 4. ayak yarışmalarında erkekler klasik yayda altın madalya kazanmıştır. Mete Gazoz 2020 Tokyo Olimpiyatlarında ise bize büyük bir gurur yaşatmış ve Altın Madalya kazanmıştır. Finalde İtalyan rakibi Mauro Nespoli’yi yenmiştir. Rakibi Mauro Nespoli 2012 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmış bir sporcudur.

Mete Gazoz Boyu, Kaç Yaşında?

Boyu 1.80 cm, kilosu 60, burcu ise ikizler’dir. 2021 yılı itibariyle 22 yaşındadır. Milli Okçu ailesininde büyük desteği ile 8 yaşına kadar yüzme kursuna gitmiş, koordinasyonu sağlamak için basketbol oynamış, görme ve dikkat yeteneği için 1 yıl resim kursu. Ayrıca göz ve el koordinasyonuna katkı sağlaması amacı ile piyano kursuna ve 2 yılda piyano çaldığını dile getirmiştir.

Sosyal Medya Hesapları:

İnstagram Hesabı: @metegazoz
Twitter Hesabı: @metegazoz
Youtube Video Kanalı: @metegazoz


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz