Mehmet Berk Ergin

Mehmet Berk Ergin hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? nereli? eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1994 yılının Kasım ayında aslen Bingöl’de dünyaya gelen Mehmet Berk Ergin uzun bir süre yaşantısını Adana’da sürdürmüştür. Yaşantısını İstanbul’da sürdürmektedir. Doğduğu zaman babasının aileye bakabilmesi için okuyamadığını, inşaatlarda çalıştığını hatta bazen yiyecek bile bulmakta sıkıntılar çektiklerini bir röportajında dile getirmiştir. Çocukluk yıllarında zorlukları ve yoksulluğu yaşamış birisi olarak gelecek planlarını ve hayatını sosyal sorumluluk ve projeler üzerinden insanlara ulaşabilmek üzerine yoğunlaştırmıştır.

Gazeteci, yazar kimliğinin yanı sıra, özellikle sosyal medya üzerine gerçekleştirdiği çalışmalar ile adından sıkça söz ettirmektedir.

Sosyal sorumluluk, sosyal projeler ve yazarlık ile bir çok başarılı projenin altına imzasını atmış bir isimdir. Günümüzde toplumsal konular üzerine çalışmalarını sürdüren Mehmet Berk Ergin, İstanbul Üniversitesinde Adalet, Anadolu Üniversitesinde Sosyal Hizmetler ve Atatürk Üniversitesinde Yeni Medya ve Gazetecilik okumuştur.

Adana’da yerel bir gazetede yazmaya başlamış, zamanla ulusal medyaya yükselmiş, 2008 yılından itibaren ulusal medyada yer edinmeye başlamıştır. Sosyal medya Twitter, Instagram ve Facebook üzerinden 2 Milyon takipçisi ile “biz kocaman bir aileyiz” söylemiyle bir araya gelmiş, dünya genelinde yüz binlerce ihtiyaç sahibine ulaşmayı başarmıştır. Bir dönem Vatan ve Milliyet gibi bazı ulusal gazetelerde tarafsız bir şekilde toplumsal konularda yazarlık çalışmalarını sürdürmüştür.

Geçmiş yıllarda sosyal sorumluluk konuları medyada pek yer almaz iken, yapmış olduğu çalışmalar ve çabaları ile sosyal sorumluluk konuları medyada ilgi çekilen konular arasına girmiştir. Hatta ilk başladığı dönemlerde garip karşılanmış, bu haberleri yapmalarını istediğinde değersiz olarak reddedildiği bile olmuştur. Sadece kendi yazılarında değindiği konular zamanla duyarlı haber müdürleri sayesinde haberleşmiş ve duyarlılık ve insan hikayeleri gün geçtikçe dikkat çekmeye başlamıştır.

Mehmet Berk Ergin sosyal medya macerası;

2007 senesinden son dönemlerinde Hi5, Netlog, Facebook ve MSN gibi sosyal platformlarda yer almaya başlamış, o senelerde toplumun bu duruma hiç alışkın olmamasından ötürü sıkça eleştirilere maruz kalmıştır. Sosyal medyanın amacının sosyal sorumluluk olmadığı sadece sosyal sohbet için kullanılması gerektiği söylenmiş, dönem dönem maalesef hakaretlere varan söylemler ile karşılaşmıştır. Ancak Mehmet Berk Ergin hiç bir zaman pes etmemiş günümüzde internet ve basında sosyal sorumluluğun hayatımızda önemli bir pay edinmesini sağlayan isim olmuştur. Zamanla diğer sosyal medya kullanıcılarının da sosyal sorumluluk projelerinde yer almalarını ve katılım sağlamalarını istemiş ve teşvikte bulunmuştur.

Yaşadığı zorlukları kalemine dökerek öğretmenlerinin de teşviki ile bir yarışmada 3 farklı kategoride 1.liğe layık görülmüş, 2006 senesinde henüz 11 yaşında iken medya serüvenine adım atmış, genç yazarların da bu alanda yükselmesinin yolunu açmıştır. Yazarlık ve sosyal sorumluluk konularında ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda ödülün sahibi’dir. Günümüzde sosyal medya ve basında sosyal sorumluluk konularına devam etmekte, toplumun her kesimine yönelik etkinlikler ve konferanslar da yer almakta ve düzenlemektedir. Konferanslarında sosyal sorumluluğun sosyal medya ve medyadaki önemine dikkat çekmekte diğer bir yandan, ihtiyaç sahibi ve kimsesizlere yönelik sosyal projeler ve toplumsal farkındalık çalışmaları’nı sürdürmektedir.

Mutluluk başkasını tebessüm ederken görmektir sloganı ile ihtiyaç sahiplerine yönelik katkılarından dolayı fahri gönüllü olarak Asya, Güney Afrika ve Latin Amerika ülkelerinde de bir kitleye sahiptir.

Sadece ülke genelinde değil, dünya genelinde çalışmalarını aralıksız olarak sürdüren Ergin, bu nedenle ülke dışında da pek çok takipçiye sahiptir. Onu gören yabancı insanlar İslam ve Müslümanlar hakkında olumsuz düşüncelere sahip iken gerçekten Müslümanlar’ın böyle yardım sever mi olduklarını sorguladıklarını dile getirmiştir. Tüm samimiyeti ile gelen bütün soruları cevaplamakta olması da yabancı insanların Müslümanları sevmesine neden olmaktadır. Zamanla İslam dini hakkında bilgiler almaya başlamalarına ve Müslüman olmalarına vesile olmaktadır.

Mehmet Berk Ergin sevgilisi kim?

Hakkında en fazla merak edilen sorulardan birisidir. Sosyal medya da sorulan sevgiliniz var mı? sorusuna, sevgilim yoktur, hiç bir zamanda olmadı cevabını vermiştir.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz