Mahfi Eğilmez

Ekonomist, yazar Dr. Mahfi Eğilmez 1950 yılında İstanbul’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Maliye Bölümünden mezun olmuş, Kamu İktisadi Teşebbüslerinin Finansmanı başlıklı tezi ile Gazi Üniversitesinde Doktorasını tamamlamıştır.

Kamu hizmetine Maliye Müfettiş Muavini olarak başlayan Dr. Mahfi Eğilmez, daha sonra Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdür Yardımcısı, Kamu Finansmanı Genel Müdürü, Hazine Genel Sekreterliği Daire Başkanı, Hazine Müsteşar Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri, Washington Büyükelçiliği Ekonomi Ticaret Başmüşaviri olarak görev yapmıştır. 1997 senesinin Temmuz ayında ise Hazine Müsteşarı olarak atanmış, Aralık ayında istifa etmiş ve kamu görevinden ayrılmıştır. Kamu hizmeti sırasında Dünya Bankası’nda Türkiye adına Guvernör vekili ve Guvernör olarak görevde yapan Eğilmez, Eylül 1997’de Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine atanmış, kısa süre sonra istifa etmiştir.

Kamu hizmetinin ardından, farklı kuruluşlarda yönetim kurulu danışmanlığı, yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği yapmış, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde 10 sene öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Ayrıca Radikal ve Yeni Yüzyıl gazeteleri ile birlikte, CNBCe Business dergisinde köşe yazıları yazmış, CBNCe televizyonunda ekonomi danışmanı ve yorumcusu olarak çalışmıştır.

Aktif olarak Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak ders veren Mahfi Eğilmez ayrıca NTV ekranlarında ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk yapmış 2018 yılında ayrılmıştır.

Mahfi Eğilmez Hitit uygarlığının tanıtılmasına yapmış olduğu katkıları nedeni ile Çorum ve Hattuşa belediyelerince fahri hemşehrilikle ödüllendirilmiş, Türk Eskiçağ Enstitüsü’ne muhabir üye seçilmiştir.

Yayımlanmış 13 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Dr. Mahfi Eğilmez aslen 5 kuşaktan beri İstanbul‘ludur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz