Kazım Kurt

CHP Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt 1957 doğumludur. Aslen Eskişehir, Seyitgazi İlçesi Yenikent Köyü nüfusuna kayıtlıdır.

İlköğretim eğitimini köyünde tamamlamış ardından İstanbul Haydarpaşa ve Eskişehir Bahçelievler Lisesinde eğitimini sürdürmüştür.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Kazım Kurt üniversite dönemindede aktif olarak siyasetin içerisinde yer almıştır. Ankara’da avukatlık stajını tamamladıktan sonra memleketi Eskişehir’de mesleğini sürdürmeye devam etmiştir. 1980’de Seyitgazispor’un kuruluşunda yer alan Kazım Kurt bir süre kulübün 2. Başkanlık görevini üstlenmiştir.

1982 senesinde Türküz Kurt ile evlenmiştir.

1987 yılında SHP partisine üye olmuş, daha sonra CHP’de il yöneticiliği ve il sekreterliği görevlerini üstlenmiş İlçe Başkanlığı yaptığı dönemde Cumhuriyet Halk Partisi’nden 2. sıra milletvekili adayı olmuştur.

1995’te tekrar merkez ilçe başkanlığına seçilmiş, 1999 yılında ise tekrar seçimlerde 1. sıradan milletvekili adayı olmuş ancak CHP’nin seçim barajının altında kalması sebebi ile milletvekili olma şansını kaybetmiştir. Belediye Meclis üyesi olarak başarılı bir dönemin ardından 2011 seçimlerinde meclise girmeye hak kazanmıştır.

2014’te İlçe Belediye Başkanlığı için milletvekilliğinden istifa eden Kazım Kurt evli ve bu evliliğinden iki çocuk babasıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz