İhsan Taş

İhsan Taş yönetmen, yapımcı, senarist ve yazar kimlikleri ile başarılı çalışmaların altına imza atmaya devam ediyor. Peki kaç yaşında? aslen nereli? çalışmaları, kariyeri nasıl? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1980 senesinde dünyaya gelen İhsan Taş Batman doğumludur. 2002 senesinde sanat dünyasına giriş yapmış, günümüze kadar bir çok gazete ve dergi bünyesinde çalışmalarını sürdürmüştür. 2012 senesinde ise kendi soyismini taşıyan Taş Film Şirketi’ni kurmuştur.

İhsan Taş kısaca kariyeri;

2014 senesinde, Atilla Saral ve Zeynep Gülmez’in başrollerini üstlenmiş olduğu ilk projesi olan Kaçış 1950 isimli sinema filmini hayata geçirmiştir. Film henüz vizyona dahi girmeden TRT tarafından satın alınmıştır. Kaçış 1950 sinema filmi vizyona girmeden TRT tarafından alınan ender projelerden birisidir. TRT 1 ekranlarında bu film tam 9 kez yayınlanmış, tüm zamanlarda bile ilk 100 Program arasında yer almış ve büyük bir başarının altına imzasını atmıştır.

“KAÇIŞ 1950” filmi Elazığ Çayda Çıra Film Festivali, Bal-Göç (Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği) ve Frankfurt Türk Filmleri Festivalinde, festivalin açılış filmi olarak gösterilmiştir. Beş sene aranın ardından, Bulgaristan’dan Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat tarafından bir teşekkür plaketi yollanarak onure edilmiştir.

Başarı yapımcı, ekibi için düzenlediği bir basın gecesinde; gerek kamera önü, gerekse kamera arkası, tüm ekibine plaket vererek Türk Sinema tarihinde bir ilke imza atmıştır.

İkinci projesi “Temel ile Dursun İstanbul’da” adlı komedi filminde Wilma Elles, Alay Cihan, Metin Yıldırım, Yakup Yavru ve Eşref Kolçak başta olmak üzere üç kuşak oyuncuları bir araya getirmiştir. Tüm projelerinde Yeşilçam sinema dünyasının emektar isimlerine de yer vererek “Yeşilçam emektarlarına” sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen isim olmuştur.

Temel ile Dursun İstanbul’da, 5 Şubat 2016 tarihinde vizyona girmiş, sonrasında D-Smart ile Star TV tarafından satın alınmıştır. Bu proje Star Tv ekranlarında tam 7 kez yayınlanmıştır. Her yayınlandığında reytinglerde, ilk 100 program arasına girmiş, ilk 10, ilk 16’larda yer almayı başarmıştır. Film, 12.94 gibi yüksek bir reyting alarak büyük bir başarı elde etmiştir.

2017 yılında Ersin Korkut, Alay Cihan, Gülsüm Alkan, Metin Keçeci ve Hüseyin Elmalıpınar gibi bir çok başarılı oyuncuların yer aldığı “Parayı Bulduk” isimli 3. sinema filmini hayata geçirmiştir. Film 29 Aralık 2017 tarihinde “Yılın Son Komedi Filmi” ünvanı ile vizyona girmiştir. Günümüzde ise bir dram, bir de komedi filmi üzerinde çalışmalarını sürdürmekte, ayrıca çektiği filmlerin senaryolarını da, kendisi yazmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz