KimNereli.net

Harun Tokak

Harun Tokak Kimdir?

Harun Tokak
Gerçek adı: Harun Tokak
Doğum Tarihi: 1955 (64 yaşında)
Eğitim Durumu: Ön Lisans
Medeni Hali: Evli
Meslek: Gazeteci Öğretmen Yazar
Doğum yeri: Uşak

Harun Tokak Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Harun Tokak aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? Hakkında merak edilen soruların cevapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Harun Tokak 1955 yılında aslen Uşak, Kırka Köyü’nde dünyaya gelmiş, ilköğretim eğitimini doğduğu köyde tamamlamıştır. Uşak’ta İmam Hatip Lisesi ardından, İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nü 1979 yılında bitirmiştir.

Mezuniyetin ardından Anadolu’nun bir çok şehrinde öğretmen olarak görev yapmış, yine aynı seneler içerisinde mahalli gazeteler bünyesinde köşe yazıları yazmış, yerel televizyon kanallarında programlar yapmıştır. Ayrıca bazı yerel tv ve gazetelerin kuruluş aşamalarında öncü olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Eğitim önceliğinde olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşunda insiyatifler alan Harun Tokak Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitim uzmanlığı ve başbakanlıkta müşavirlik yapmıştır.

1997 ve 2008 yılları arasında Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanlığı yapmış, Avrasya ve Türk aydınlarının bilgi ve birikimlerini paylaştığı Abant ve Diyalog Avrasya platformlarının oluşturulmasına öncülük etmiştir.

En son Diyalog Avrasya Platformunun eş başkanlığını sürdüren Harun Tokak, Güney Ukrayna Devlet Pedagoji Üniversitesi Fahri profesörüdür.

Harun Tokak eserleri, kitapları;

Pazar gazetesinde haftalık hikayeler yazmıştır. Ben Kudüs & Konuşan Taşlar, Rüya Gibi Geçti Ömür, Suya Düşen Kan, Önden Giden Atlılar, Işık Süvarileri, Kime Emanet, Kınalı küheylanlar, Yoldakiler & Süvarisiz Küheylan isimli kitapların altına imzasını atmıştır. Bazı eserleri Rusça, Kazakça, Azerice ve Ukrayna dillerine çevrilerek basılmıştır.

Evli olan Harun Tokak’ın bu evliliğinden üç evladı vardır.

Etiketler: ,

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Harun Tokak
Gerçek adı: Harun Tokak
Doğum Tarihi: 1955 (64 yaşında)
Eğitim Durumu: Ön Lisans
Medeni Hali: Evli
Meslek: Gazeteci Öğretmen Yazar
Doğum yeri: Uşak
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

370.341 kez okundu

2.

Tarık Akan

288.905 kez okundu

3.

Yusuf Aktaş

239.203 kez okundu

4.

Mustafa Miraç Kaya

223.894 kez okundu

5.

Tarkan

216.276 kez okundu

6.

Volkan Demirel

215.970 kez okundu

7.

Emre Mor

190.622 kez okundu

8.

Ersay Üner

186.157 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

174.544 kez okundu

10.

İrem Derici

169.990 kez okundu