Harun Tokak

0

Harun Tokak aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? Hakkında merak edilen soruların cevapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Harun Tokak 1955 yılında aslen Uşak, Kırka Köyü’nde dünyaya gelmiş, ilköğretim eğitimini doğduğu köyde tamamlamıştır. Uşak’ta İmam Hatip Lisesi ardından, İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nü 1979 yılında bitirmiştir.

Mezuniyetin ardından Anadolu’nun bir çok şehrinde öğretmen olarak görev yapmış, yine aynı seneler içerisinde mahalli gazeteler bünyesinde köşe yazıları yazmış, yerel televizyon kanallarında programlar yapmıştır. Ayrıca bazı yerel tv ve gazetelerin kuruluş aşamalarında öncü olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Eğitim önceliğinde olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşunda insiyatifler alan Harun Tokak Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitim uzmanlığı ve başbakanlıkta müşavirlik yapmıştır.

1997 ve 2008 yılları arasında Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanlığı yapmış, Avrasya ve Türk aydınlarının bilgi ve birikimlerini paylaştığı Abant ve Diyalog Avrasya platformlarının oluşturulmasına öncülük etmiştir.

En son Diyalog Avrasya Platformunun eş başkanlığını sürdüren Harun Tokak, Güney Ukrayna Devlet Pedagoji Üniversitesi Fahri profesörüdür.

Harun Tokak eserleri, kitapları;

Pazar gazetesinde haftalık hikayeler yazmıştır. Ben Kudüs & Konuşan Taşlar, Rüya Gibi Geçti Ömür, Suya Düşen Kan, Önden Giden Atlılar, Işık Süvarileri, Kime Emanet, Kınalı küheylanlar, Yoldakiler & Süvarisiz Küheylan isimli kitapların altına imzasını atmıştır. Bazı eserleri Rusça, Kazakça, Azerice ve Ukrayna dillerine çevrilerek basılmıştır.

Evli olan Harun Tokak’ın bu evliliğinden üç evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz