Gülay Demir

Gülay Demir hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, gazetecilik, muhabirlik kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1987 yılında dünyaya gelen Gülay Demir aslen Mardin Nusaybin’li, ailenin iki çocuğundan birisidir, kendisinden büyük bir ablası vardır. İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini doğup büyüdüğü memleketi Mardin, Nusaybin’de tamamlamıştır. Üniversite hazırlık döneminde Mardin’de esnaf olarak çalışan babasının işlerinin kötü gitmesi sebebi ile okul hayatına ara vermek zorunda kalmıştır. Ardından iş hayatına atılmış ve çeşitli kamu kuruluşlarında görevler üstlenmiştir.

İlerleyen süreçte yaşantısını Ankara’da sürdürmeye devam etmiş, Ankara Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda asistan olarak çalışmaya başlamıştır. Çalışmaya başladığı dönemde üniversite eğitimini de tamamlayan Demir, aslında Genetik Mühendisi olmak istediğini belirtmiştir. İlerleyen dönemde ise bir büyüğü vasıtası ile Stratejik Düşünce Enstitüsü’ne yönlendirilmiştir. Orada Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün ile tanışmış, ona yapmak istediği projelerden bahsetmiş ve ardından Tarih ve Toplumsal Hafıza Koordinatörü Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ile tanışmıştır. Birlikte bir çok projede çalışma fırsatı yakalamıştır. Orhan Miroğlu ile birlikte Kuzey Irak’ta ‘Arka Bahçemizdeki Kürtler’ belgeselini çekmiştir. 2018 yılında ise AK Parti Mardin Milletvekili Aday Adayı olmuştur.

Gülay Demir, Şehit Mehmet Şirin Demir’in kızı’dır. Ülke Tv ekranlarında Esra Elönü‘nün hazırlayıp sunduğu Arafta Sorular isimli programa katılmıştır. Programda babası ile ilgili hatıralarını gözyaşları içinde anlatan Demir, babası gittikten sonra artık yazacak bir hikayem kalmadı diye açıklamalarda bulunmuştur.

Günümüzde TRT Kürdi’de çalışmalarını sürdüren Demir, daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın daveti ile AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşma ile Türkiye’nin gündemine oturmuştur. Babası Mehmet Şirin Demir, Barış Pınarı Harekatı sırasında terör örgütü YPG’nin sınır ötesinden attığı havanların isabet etmesi sonucu şehit olmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz