Fikret Kızılok

1946 yılında dünyaya gelen usta müzisyen, besteci, sanatçı Fikret Kızılok İstanbul doğumludur. Akrep burcudur.

Galatasaray Lisesi’nin ilköğretim bölümünde okurken akordiyon çalarak müziğe adım atmış, ilk müzik eğitimini sınıf arkadaşının klarnetçi babasından almıştır.

İlk konserini ise Taksim Belediye Gazinosunda, 23 Nisan okul müsameresinde iken vermiştir.

Ortaokul ve Lise derken sürekli farklı okullardada sahne almaya başlamış 1960 yılında gitar çalmaya başlamıştır. O dönemde Fikret Kızılok’a en büyük desteği ise üst sınıfta okumakta olan usta isimler Timur Selçuk ve Barış Manço vermiştir.

Daha sonra Dişçilik Yüksek okulunda okurken mahalleden arkadaşı Arda Uskan ile birlikte uzun bir müzik yolculuğunun başlangıcını gerçekleştirmiştir.

İlk 45’liğini henüz 18 yaşında iken çıkarmıştır. Veda, Zaman Zaman, Yana Yana ve Yadigar albümlerinin yanında bir çok 45’liğe imzasını atan Fikret Kızılok, iki kez evlenmiştir. İlk evliliğini 1973 yılında Şeyda Hanım ile gerçekleştirmiş bu evliliğinden 1978 doğumlu Yağmur isminde bir kızı vardır. İkinci evliliğini ise 1993 yılında Dicle Kızılok ile yapmıştır.

Son dönemlerinde ben Marksist’in daha ötesinde bir komünistim diyerek kendisini tanımlayan Fikret Kızılok 2001 yılında kalp rahatsızlığı nedeni ile kaldırıldığı hastanede 54 yaşında iken yaşamını yitirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz