Feyha Çelenk

Feyha Çelenk hakkında merak edilenler. Oyunculuk kariyeri, eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1945 yılının Ağustos ayında İstanbul’da dünyaya gelen usta oyuncu Feyha Çelenk Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde nmezun olmuştur. Mezun olduğu sene kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Ali Cengiz Çelenk ile evlenmiştir.

1971 senesine kadar Ankara Devlet Tiyatrosu’nda görev yapan Feyha Çelenk, Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Devlet Tiyatrolarında eşi tarafından ilk kez açılmış olan Feraizcizade Mehmet Şakir Gençlik Tiyatro Kursu’nda eğitmenlik yapmış, 1987 ve 1994 yılları arasında Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 1987 senesinde oynadığı tek kişilik “Sular Aydınlanıyordu” isimli oyundaki performansı ile Ulvi Uraz En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan isim olmuştur.

1989’da Bursa’nın ilk özel çocuk korosu olan “Ali Cengiz Çelenk Çocuk Korosu”nu kurmuş ve yönetim kurulu fahri başkanlığı görevini üstlenmiştir. 1990 ve 2001 yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat Danışmanlığı görevini devam ettiren Çelenk, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı kurucu üyeleri arasında yer almaktadır. 1995 senesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Tiyatrosu’nu kurmuştur.

2002’de Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak konservatuvar öğrencilerine eğitmenlik yapmıştır. Bir süre Bursa’nın yerel gazetelerinden olan Bursa Hakimiyet’e tiyatro anılarını içeren köşe yazıları yazmıştır.

Feyha Çelenk ayrıca 1974 senesinden bu yana Bursa Soroptimist kulüp (Meslek Kadınları Derneği) üyesi’dir. Kulüp üyeleri ile gerçekleştirdiği Tiyatro Çalışmaları ile de bir çok kez seyircinin karşısına çıkmıştır.

Usta sanatçı en son İkizler Memo Can isimli dizinin oyuncu kadrosunda yer almış ve dizide Nursine Nine karakterini canlandırmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz