Eylem Kızıl

Eylem Kızıl özellikle 2000’li yıllarda Türk Müzik dünyasına fırtına gibi giren isim olmuştur. Hakkında merak edilen müzik kariyeri, albüm çalışmaları gibi sorular merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1984 yılında İngiltere Londra’da dünyaya gelmiştir. Aman, Bir Sonraki, Bugün Burda ve 2010 İstanbul albümleri ile müzik kariyerini sürdürmüştür. Aman şarkısı ile uzun süre hit listelerin en üstlerinde yer alan Eylem baba tarafından aslen Kıbrıs‘lıdır.

Mezzo Soprano ses ve 3 oktav vokal yeteneğine sahip bir sanatçıdır. 2 sene sanat kursu ve sahne eğitimi ayrıca Vocal Tech School’da eğitim görmüştür.

2002 yılında First Night isimli şarkı ile son sekize kalmıştır. Türkiye’de uzun süredir herhangi bir albüm çalışması yapmamaktadır. Müzik çalışmalarını daha ağırlıklı olarak yurt dışında sürdürmektedir.


R&B – pop tarzı müziği ve 3 oktavlık vokal yeteneği ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Vokal eğitimine, VocalTech okulunda başlayan Eylem 2 sene de BTEC Sanat kursunda sahne almıştır. Bir dönem Steamy Knights isimli kız grubu ile çalışmış, 2002 Eurovision yerel finallerin seslendirmiş olduğu First Night isimli şarkı son 8’e kalmıştır.

Müzik kariyerinin yanı sıra oyuncu, tiyatrocu ve fotomodel olarak boy göstermiştir. Black History Month Lewisham’da tiyatro. Western Union kampanyasında fotomodellik yapmıştır. Ayrıca Play Station, Channel 4 ve dünya çapındaki McDonalds reklamlarında yer alan güzel sanatçı, The Streets, Appleton Sisters gibi sanatçıların kliplerinde yer aldı. Ayrıca Son Perde isimli bir kısa filmde oyuncu olarak oyunculuk tecrübesi edinmiştir.

Dans yeteneğini ise Mazes & Wind Chimes: Physical Theatre ile sahne alarak kullanmıştır. Why Colour? isimli şiiri tam 46 Bin başvurunun içinden seçilerek Spellbound isimli yayına dahil edilmiştir. Doğup büyüdüğü İngiltere’de her yıl birden fazla yıldızın çıkış yaptığı X-Factor isimli program da tam 50 bin kişinin içinden ilk 50’ye girmeyi başarmıştır.

Eylem Kızıl İlk Albüm: Aman

2006 senesinde Aman isimli ilk albümünü müzik severler ile buluşturmuştur. Kısa süre içinde 100.000 barajını aşan bir satış rekorunun altına imzasını atmış ayrıca MUYAP’dan ödül almıştır. Albüm ülke çapında büyük bir hit almış hemen akabinde Mız Mız, Masum Masum ve Allah Allah isimli eserleri ile yine ciddi hitlere ulaşmıştır. Bu albümde toplam 4 şarkıya klip çekmiştir. Çalışmaları ülkemizde ve memleketi Kıbrıs’ta en iyi çıkış ödüllerine sahip olmuştur.

İkinci Albüm: Bir Sonraki (Next)

2008 yılında ise İkinci Albüm: Bir Sonraki (Next) albümünü müzik severlere sunmuş, bu albümdeki çıkış şarkısı ise Güle Güle olmuştur. 2 dilde seslendirmiş olduğu şarkının videosu da bir hayli dikkat çekmiştir. Ardından 2. klibini Hayat isimli şarkısına çekmiş, dönem sonunda YouTube’da 15 milyon’dan fazla tıklanma elde etmiştir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz