Erkan Baş

0

Almanya, Berlin’de dünyaya gelen Erkan Baş 1979 doğumludur. Kökeni aslen Yugoslavya göçmeni Boşnak bir aileye uzanmaktadır. Ailesi Almanya’ya işçi olarak gitmiş, bu nedenle Erkan Baş’ta Almanya’da doğmuştur.

Daha sonra İstanbul’a yerleşmişlerdir. İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini İstanbul’da tamamlamış, çocukluk yılları Alibeyköy’de geçmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi bölümünden mezun olan Erkan Baş aynı üniversite ve alanda Yüksek Lisans yapmıştır.

Üniversite eğitiminin ardından bir dönem, Bilim Tarihi Araştırmaları dergisi Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenmiş, aynı sene İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak çalışmalarda bulunmuş, Üniversitede yemekhanenin özelleştirilmesine karşı çıkmış uzaklaştırma cezası almış, bu olayın ardından Akademisyenlik hayatı yarım kalmıştır.

Siyasi hayatına genç yaşlarda atılan Erkan Baş, ilk başta Sosyalist İktidar Partisine üye olmuş, ardından Türkiye Komünist Partisinde bir çok görevi üstlenmiştir. Türkiye Partisi İl sekreterliği yapmış, 2009 yılında ise TKP Genel Başkanlık görevini üstlenmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz