Erkan Baş

Erkan Baş hakkında merak edilen kariyeri, çalışmaları, siyaset hayatı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Erkan Baş Kimdir?

Erkan Baş Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı’dır. 1979 yılında Almanya’nın Berlin Şehri’nde dünyaya gelmiştir. Ailesi Almanya’ya işçi olarak gitmiş, ilerleyen süreçte İstanbul’a taşınmıştır.

İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini İstanbul’da tamamlamış, çocukluk yılları İstanbul Alibeyköy’de geçmiştir.

Erkan Baş Eğitimi, Ne Mezunu?

Erkan Baş İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi bölümü mezunudur. Ayrıca yine aynı üniversite ve alanda Yüksek Lisans çalışmalarını tamamlamıştır.

Üniversite eğitiminin ardından bir dönem, Bilim Tarihi Araştırmaları dergisi Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenmiştir. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak çalışmalarda bulunmuştur.
Erkan Baş
Üniversitede yemekhanenin özelleştirilmesine karşı çıkmış uzaklaştırma cezası almış, bu olayın ardından Akademisyenlik hayatı yarım kalmıştır.

Siyasi hayatına genç yaşlarda atılan Baş, ilk olarak Sosyalist İktidar Partisine üye olmuş, ardından Türkiye Komünist Partisinde bir çok görevi üstlenmiştir. Türkiye Partisi İl sekreterliği yapmış, 2009 yılında ise TKP Genel Başkanlık görevini üstlenmiştir. 2014 yılında yaşanan ayrışma sonrasında, Halkın Türkiye Komünist Partisi safında bulunmuş ve genel sekreter olmuştur.

HTKP çevresi sonrasında 2017’de Türkiye İşçi Partisi’ni kuran Baş, 2018 Türkiye genel seçimleri için Halkların Demokratik Partisi’nden milletvekili adayı olmuştur. HDP’den milletvekili seçilerek Barış Atay ile birlikte 11 Ekim 2018 tarihinde Türkiye İşçi Partisi’ne geçmiştir. Günümüzde Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı olarak siyaset hayatını sürdürmektedir.

Erkan Baş Nereli?

Erkan Baş aslen Yugoslavya göçmeni Boşnak bir aileye mensuptur. Bazı kaynaklarda ailesinin Yugoslavya’daki soyadının Jusovic olduğu belirtiliyor. Babası Almanya’ya çalışmaya giden işçilerden, annesi bir dönem tekstil işçiliği yapan ev hanımıdır.

Sosyal medya hesapları ise instagram kullanıcı ismi @erkbas.tip, Twitter kullanıcı ismi ise @erkbas kullanıcı ismi ile yer almakta.

Genellikle kullanıcılar tarafından bir de Haydar Baş’ın oğlu mu? Haydar Baş ile akraba mı? soruları da merak konusudur. Erkan Baş bir soru cevap videosunda hiç bir akrabalık bağının olmadığını dile getirmiştir. Gözleri, gözüne ne oldu soruları da araştırılıyor, ancak bu konu ile ilgili herhangi bir bilgi mevcut değildir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz