Doğan Akhanlı

1957 doğumlu yazar Doğan Akhanlı aslen Artvin Şavşat’lıdır. 1992 senesinde Almanya’ya göç etmiş 2001 yılında Alman vatandaşlığı almıştır. Almanya’da kaldığı süreçte Kayıp Denizler üçlüsünün ilk kitabı Denizi Beklerken yayınlanmıştır.

Ardından Gelincik Tarlası, Kıyamet Günü kitaplarını yazmış Avusturya’da Kıyamet Günü Yargıçları isimli kitabı Die Richter des jüngsten Gerichts başlığı ile yayımlanmıştır.

Bir dönem Almanca’dan Türkçe’ye çeviriler yapan Doğan Akhanlı 2010 yılında Türkiye’ye dönüşünde İstanbul Atatürk Havaalanında tutuklanmış ve Metris Askeri Cezaevi’ne götürülmüştür. Babasının sağlık problemleri nedeni ile Türkiye’ye dönmek zorunda kalan Doğan Akhanlı 1989 yılında İstanbul’da bir döviz bürosuna yapılan saldırıda ve bir kişinin ölümüne neden olduğu gerekçesi ile tutuklanmıştır. Yazar ise bu suçlamayı çok sert bir dille reddetmiştir.

Daha sonra serbest bırakılmış ancak 2017 yılında silahlı terör örgütüne üyelik suçlaması ile İspanya’da tatil için bulunduğu dönemde Türkiye’nin talebi ile yakalama emri çıkartılmış, gözaltına alınmış ve Madrid’de ifadesinin alınmasının ardından adli kontrol şartı ile serbest kalmıştır.

Ayşe Akhanlı ile evlidir ve bu evliliğinden iki çocuğu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz