Deniz Burnham

Deniz Burnham 2021 yılının Aralık ayında Nasa tarafından açıklanan astronot adayları arasında yer almıştır. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? gibi bir çok sorunun cevabı araştırılmaktadır. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Deniz Burnham Kimdir? Nereli?

Tam ismi Deniz Melissa Burnham’dır. Adana’da doğmuştur. Amerika ABD Deniz Kuvvetleri’nde teğmen, eski NASA stajyeri ve astronot adayı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. NATO üssü doğumlu yani Adana İncirlik doğumludur, ancak aslen Adana’lı mı sayılır sorunun cevabı bilinmemektedir.

Vanden Lisesi’nden mezun olduktan sonra Fairfield, California’ya taşınmış, 2007 senesinde California Üniversitesi, San Diego’dan kimya mühendisliği alanında lisans derecesi ile mezun olmuştur. 2017 senesinde ise Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden makine mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi ile mezun olmuştur.

Lisansüstü okulda geçirdiği süre boyunca NASA Ames Araştırma Merkezi’nde stajyer olarak görev yapan Deniz Burnham, Shaun Little ile nişanlıdır.

Son 10 yılı aşkın süredir, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın çeşitli yerlerinde açık deniz petrol sondaj operasyonlarına liderlik etmektedir. En son ABD Deniz Kuvvetleri Koruma Alanı’nda Alameda, California’daki bir tersane operasyon biriminin icra memuru olarak hizmet verdiği belirtiliyor.

6 Aralık 2021 tarihinde Burnham’ın NASA Astronot Grubu 23’ün parçası olarak seçilen on adaydan biri olduğu açıklanmıştır. Adana İncirlik Üssü doğumlu Deniz, Ocak 2022’de astronot olarak eğitilmek üzere başlayacaktır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz