Cüneyt İnay

0

Cüneyt İnay hakkında merak edilenler. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1983 yılında Kayseri’de dünyaya gelen Cüneyt İnay baba tarafından aslen Uşak, anne tarafından ise aslen Kayseri’lidir. Kayseri’de doğmuş büyümüştür. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde eğitim görmüş ancak okuldan ayrılmıştır. Çok küçük yaşlardan itibaren çalışan Cüneyt İnay, bir röportajında sigortacılık, pazarcılık, oto yıkamacılığı, tekstil fabrikasında işçilik, terzi çıraklığı, amatör futbolculuk ve trikotaj gibi bir çok işte çalıştığını belirtmiştir. Ancak asıl kırılma noktasının ise üniversite döneminde iken mizah dergilerinde yayınlanan esprilerinin olduğunu dile getirmiştir.

Bu olayın kendisine güven ve büyük bir cesaret verdiğini belirten İnay, günümüze kadar yazarlığın ve senaristliğin yanında farklı mizah anlayışı ile unutulmaz komedi dizilerinin altına imzasını atmıştır. Bunlardan bazıları ise Geniş Aile, Yerden Yüksek ve Kalk Gidelim isimli dizilerdir.


Üniversite 2. sınıfta iken İstanbul’a taşınmış abisinin bulduğu bir tanıtım işinde çalışmış bir yandan da mizah dergilerinde yazılar yazmış, bant hikayeler, çizgi roman hikayeleri ve karikatür esprileri üreterek çalışmalarını sürdürmüştür. Bu süreç içerisinde Kemik Dergisi’nde iş bulmuş ve çalışmaya başlamıştır. Penguen Dergisi’nin iştiraki olan Kemik Dergisi ile birlikte ara ara Penguen’e de karışık köşe yapmış daha sonra Fermuar Dergisi’ne geçmiş bir süre de en son yer aldığı Gırgır Dergisi’nde çalışmıştır.

Dergilerde çalıştığı dönemde senaryo yazmaya karar veren Cüneyt İnay, kendisini en çok ifade edebildiği projenin Geniş Aile olduğunu dile getirmiştir. Ailesinden, mahalle ve çevresinden esinlendiği tipler ile Geniş Aile’yi yazmış ve yollamıştır.

Komedi dışında tarih, dram ve kriminal senaryolar da yazmakta ancak genel olarak mizahçı tarafı ağır basmaktadır.

Günümüzde televizyon dünyasında en beğendiği senaristlerden bazıları Suavi Sualp, Osman Seden, Umur Bugay ve Mahinur Ergun’dur. Yabancı isimlerden ise en beğendiği David Simon’un yanı sıra Graham Linehan, Larry David, Adam Mckay ve Michael Hirst.

İlginizi Çekebilir :   İsrafil Kurtcephe

Cüneyt İnay senaristliğini üstlendiği diziler;

Geniş Aile, Bir Yastıkta, Boynu Bükükler, Kalk Gidelim.

Sinema filmleri; Vay Arkadaş, Geniş Aile Yapıştır, Geniş Aile 2: Her Türlü, Güzel İkili, Mahrumlar, Babası, Aşk Bu Mu?, Geçmiş Olsun, Geniş Aile Komşu Kızı. Ayrıca Geniş Aile Komşu Kızı sinema filminin yönetmenliğini de üstlenmiştir.

2010 yılında Al Gülüm Ver Gülüm adlı dizinin Senaryo Danışmanlığını yapmış, Vay Arkadaş sinema filminin Yazım ekibinde yer almış, Geniş Aile ve Yerden Yüksek dizilerinde yapım ekibinde bulunmuştur.

Cüneyt İnay Emel İnay ile evlidir ve bu evliliğinden bir oğlu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz