Cüneyt Cebenoyan

0

Cüneyt Cebenoyan Gazeteci, sinema yazarı, oyuncu, tiyatrocu ve film eleştirmeni’dir. 16 Eylül 1960 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Kardeşini terör saldırısında, ailesini ise deprem’de yitirmiştir. 1994 senesinde Arkeolog ve rehber olan kardeşi Yasemin Cebenoyan, PKK terör örgütünün Taksim’deki The Marmara Oteli’ne düzenlediği saldırıda hayatını yitirmişti. 1999 senesinde ise 2 yaşındaki oğlu Ali’yi, annesi ve babasını deprem sonucu yitirmiştir.

Cüneyt Cebenoyan Sankt Georgs K. Avusturya Lisesi ardından Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde eğitim görmüştür. Geçmiş yıllarda tiyatro ve oyunculuk ile de ilgilenmiştir. Kendi deyişi ile ‘örgütlü’ olmadığı halde 12 Eylül döneminde ‘yazıya’ çıktı. Cuntaya adıyla sanıyla “cunta”dedikleri için 15 ay cezaevinde yatmıştır.

Birgün gazetesinde köşe yazarlığı yapmış, yine aynı gazetede sinema yazıları ve film eleştirileri yazmıştır. SİYAD üyesi bir yazar olan Cebenoyan geçmiş dönemde siyaset ile de ilgilenmiştir. Sırrı Süreyya Önder ile aynı bölgeden, ÖDP’den milletvekili adayı olmuştur.

Cüneyt Cebenoyan ölümü:

3 Ağustos 2019 tarihinde Konya Seydişehir’de geçirdiği trafik kazası sonrası 59 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Olay yerinde yaşamını yitiren Cebenoyan’ın eşi Ayşegül Cebenoyan ise yaralanmıştır.

Tiyatro Oyunları:

Godot’yu Beklemezken / Lucky – 2017

Oynadığı diziler:

Çıplak Gerçek (Emir, TV Dizisi 2012)

Oynadığı sinema Filmleri:

Hayatboyu (Ali, 2013)
Dar Elbise
Gözümün Nuru

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz