Çetin Altan

Çetin Altan uzun yıllar, gazeteci, yazar, siyasetçi ve köşe yazarı olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Usta yazar hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Çetin Altan Kimdir? Aslen Nereli?

1927 yılının Haziran ayında İstanbul’da dünyaya gelen Altan, eski Milletvekili, yazar ve gazeteci’dir. Aslen dede tarafı Kırım’dan Türkiye’ye göç etmiştir. Dedesinin babası Arabacı Ahmet Kıpçakski, dedesi ise Tatar Hasan Paşa, Babası Halit Bey hukukçu annesi ise Nurhayat Hanımdır. Akademisyen Mehmet Altan ve yazar Ahmet Altan’ın babasıdır.

Eğitim Hayatı:

Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden başarı ile mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından 1946 senesinde Üçüncü Mevki isimli ilk kitabı ile yazarlık dünyasına giriş yapmıştır.

İlerleyen süreçte Muhabir olarak Ulus Gazetesi bünyesinde çalışmış, Hür Ses adlı gazete ile de gazetecilik mesleğine başlamıştır. Türk basınında edebiyatçı köşe yazarı kuşağının son temsilcisi’dir. Dünyanın en fazla köşe yazısı yazan yazarlar arasında yer almaktadır. Okur severler tarafından Enseyi Karartmayın sloganı ile tanınmaktadır. Roman, oyun, mizah yazısı, anı, fıkra, inceleme ve gezi yazısı türlerinde bir çok eseri bulunmaktadır.

Siyaset Hayatı:

Türkiye İşçi Partisi kontenjanından XIII. dönem İstanbul milletvekili (1965-1969)

Siyaset hayatı boyunca dokunulmazlığı kaldırılan ardından geri iade edilen ilk milletvekili’dir. 1980’li yıllara kadar sol ve sosyalizmin popüler ismi olmuş, ilerleyen süreçte görüşleri liberal bir çizgide devam etmiştir.

Çetin Altan Bazı Kitapları, Eserleri:

Onlar Uyanırken, Bir Avuç Gökyüzü, Bir Uçtan Bir Uca, Yazarların İstanbul’u, Ben Milletvekili İken, Kahrolsün Komünizm Diye Diye, Büyük Gözaltı, Yeryüzü Tanrıçaları, Enseyi Karartmayın, Trapez, Al İşte İstanbul, Atatürk’ün Sosyal Görüşleri, Kral Öldü Yaşasın Kral, Kavak Yelleri ve Kasırgalar. Uçuk, Geçip Giderken, Aşk Sanat ve Servet, Bir Yumak İnsan, Şeytanın Aynaları, Küçük Bahçe, Nar Çekirdekleri, Rıza Bey’in Polisiye Öyküleri, Tarihin Saklanan Yüzü.

Çetin Altan Ölümü, Defin Yeri:

22 Ekim 2015 tarihinde, Milliyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaparken yaşamını yitirmiştir. Zatürreye bağlı solunum yetmezliği ve septik şok nedeni ile tedavi gördüğü hastane’de yaşamını yitiren duayen gazeteci, yazar Altan yaşamını yitirdiği vakit 88 yaşında idi. Vefatının ardından İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilmiştir.

Evliliği, Çocukları:

Çocukları: Ahmet Altan, Zeynep Bakan, Mehmet Altan
Eşi: Solmaz Kamuran (e. 1996), Kerime Altan (e. ?–1991)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz