Celalettin Can

12 Eylül döneminin öncesinin tanınmış devrimci isimlerinden Celalettin Can aslen Tunceli’lidir.

1975’te eğitim için İstanbul’a taşınmıştır. Kısa sürede İstanbul’dada devrimci gençliğin önder isimlerinden olmuş ve Dev-Genç’in başkanı olmuştur.

Devrimci Yol ve Sol ayrışmasında tercihini Sol’dan yana kullanmış ve hareketi Doğu’da örgütlemek için 1977 yılında İstanbul’dan ayrılmıştır. 1981 senesinde ise Malatya’da yakalanan Celalettin Can 1 sene cezaevinde kaldıktan sonra tünel kazmış ve hapisten kaçmış, İstanbul’da tekrar yakalanmıştır.

12 Eylül’de içeri alınan Celalettin Can 19.5 yıl hapiste yatmış 1999 yılının sonlarına doğru tahliye olmuştur. Daha sonra 78’liler Vakfını kurmuş kendi kuşağının haklarını aramaya başlamış 2004 yılındada amacına ulaşmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili Eyüp Fatsa ve Hak-İŞ Genel Başkanı Salim Uslu ile birlikte ortak bir çalışma yürütmüş ve 78’lilerin kamu yasakları ve vatandaşlık hakları meclis kararı ile iade edilmiştir.

2013 yılında İç Anadolu Bölgesinden 63 kişilik Akil insanlar listesinde yer almıştır. Bugüne kadar Bağımsızlık demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde gençlik, 78’liler sorgulanıyor, Eli işte gözü aşkta ve Merhaba başkaldırı isimli kitaplara imzasını atmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz