Arif Şirin

Arif Şirin bilinen ismi ile Ozan Arif hayatını kaybetti. Peki kimdir? kaç yaşında ve neden öldü? aslen nereli? müzik hayatı ve biyografi bilgileri.

1949 yılında dünyaya gelen Halk Ozanı, söz yazarı, bestekar ve öğretmen Ozan Arif babasının memur olması sebebiyle ilk ve ortaokulu Samsun‘da tamamlamıştır.

Babası memleketinin sevilen isimlerinden rahmetli Muharrem Çavuşun (Muharrem Şirin) oğlu Mehmet Bey, annesi Fatma hanım da, yine komşu köy Demirözünden aynı şekilde sevilen rahmetli Gençağa Eşkünoğlu’nun kızıdır.

İnançlarından taviz vermeyen kişiliği ile tanınan Ozan Arif geçmiş dönemde o dönemin yöneticilerinin baskıları nedeniyle 1970 yılında öğretmenlik mesleğinden ayrılmak zorunda kalmıştır. Ardından 1980 darbesi ile birlikte milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, milletin bekasını düşünen vatansever Ozan Arif ailesini, evladını ve öz vatanını geride bırakarak Almanya’ya gitmek zorunda kalmıştır.


11 sene gurbette kalmış ve 5 Kasım 1991 yılında vatanına geri dönmek nasip olmuştur.

1980 ve 1991 seneleri arası Almanya’da yaşantısını sürdüren Ozan Arif 1972 yılında Süheyla Hanım ile evlenmiş Devgeriş Köyü’nde 5 sene öğretmenlik ve 4 yıl okul müdürlüğü yapmıştır.

Arif Şirin bilinen ismi ile Ozan Arif aslen Giresun Alucra Yükselen Köyü (Hapu Köyü) nüfusuna kayıtlıdır.

Arif Şirin albümleri;

Yazık Olur Vatana, Ölmez Bu Hareket, Merhaba, Mamak’tan Gelen Mektup, Korkum Yok, Kime Bıraktın, Haykıran Destanlar, Destanlarda Bul Beni, Destanlar Konuşuyor, Bu Memleket Hepimizin, Bitsin Bu Hasret, Ya Karabağ Ya Ölüm, Hak Yolunda Susmazam Men isimli albümlere imzasını atmıştır.

Uzun süredir kanser tedavisi gören usta sanatçı 13 Şubat 2019 tarihinde 70 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

2 Yorumlar

  1. Bu mükemmel ozanımızın lütfen şiirlerin e-mail ile bana gönderiniz. Lütfen bırakın onun manevi kardeşi, hatta abisi olayım. Allah rahmet eylesin kardeşime. Ailesine de baş sağlığı diliyorum. Üzüntülüyüm.Çünkü devrilmez bir çınarı kaybetmişiz ve bizim haberimiz yok. Yuhhhh olsun bana ve bize.

    Saygılarımla.
    İlker Keskinkurt

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz