April Deniz

April Deniz hakkında merak edilen kariyeri. Peki kaç yaşında? nerede doğdu? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1999 yılının Kasım ayında Ankara’da dünyaya gelen April Deniz 5 yaşından beri resim yapmaktadır. Yeteneği ailesi tarafından keşfedilmiştir. Yarışmalara resimler göndermiş, Türkiye 1. liği ve Dünya 2. liği kazanmıştır. Daha sonrasında yine resimlerini bazı yarışmalara göndermiş ancak resimleri yollarda kaybolduğu için yerine ulaşmamış bir dahada hiç bir yarışmaya resim göndermemiştir.

Güzel Sanatlar mezunudur. Günümüzde ise eğitimine nerede devam etmekte henüz bu bilgiye ulaşılamamıştır. En sevdiği ressamlar Picasso, Dali, Miro, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Adnan Turani, Botero, Selçuk Demirel ve Piet Pedersen gibi isimlerdir.

Resim dışında yüzmek, kitap okumak, doğa ve kültür gezileri, müzik dinlemek, mum ışığında yoga yapmak, ip atlamak, top oynamak, safari ve dalmak gibi bir çok hobisi bulunmaktadır. Ayrıca farklı yemekleri keşfetmeyi ve yapmayı da çok sevmektedir.

İlk resimlerini sulu boyalar ile yapmaya başlamış, daha sonra teyzesinin aldığı pastel boylar ile yaptığı resimler kendisini bir hayli heyecanlandırmıştır. Akabinde ise her boyanın değişikliği ona resim yapma coşkusu vermiş, hayalinde geçen olayları resmetmeye başlamıştır. Hatta o kadar çok resim yapmaya başlamış ki, neredeyse annesi o dönemde ona kağıt yetiştirememiştir.

April Deniz günümüzde yeteneği, renkli hayal gücü ve sanatı ile Türk Picasso olarak kabul görmektedir. İlk sergisini henüz 9 yaşında iken Ankara Modern Sanatlar Merkezi’nde açmıştır. Kendine has bir tarzı olan genç ressam çağdaş bir sanatçı olarak kariyerini sürdürmektedir.

April Deniz Kişisel sergiler;

2009 – Modern Sanatlar Merkezi, Ankara
2011 – Altınoluk Tarihi Abdullah Efendi Konağı, Balıkesir
2012 – Resim / Heykel Müzesi Sedat Simavi Sanat Galerisi, Ankara
2013 – Barış Manço Cultural Center İstanbul
2014 – Centre Culturel de Rencontre Abbaye de Neumünster (CCRN) Luxembourg
2018 – Lüksemburg Büyükelçiliği, Neimënster

Yaratıcı sanat eserleri ve inanılmaz zekası ile çok renkli bir tarzla çalışan, geometrik sanattan esinlenen, kesirli yüzeylerden esinlenen eserler sergilemektedir. Olağanüstü yaratıcılığını ve akıllı derinliğini fraktal ve geometrik sanatına yansıtmakta, renk sihirbazı ünvanını hak etmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz