Ali Sinanoğlu

Ali Sinanoğlu hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1976 yılında aslen Mardin’de dünyaya gelmiş, beş kardeştir. Babası Suphi Sinanoğlu Mardin’in önde gelen isimlerinden ve kanaat önderlerinden merhum Şeyhmus Sinanoğlu’nun oğlu’dur. Annesi ise Diyarbakır’ın Terkan aşireti öncülerinden ve kanaat önderlerinden biri olan merhum Sinan Kaya’nın kızı Fatma Sinanoğlu’dur.

Ali Sinanoğlu 2 yaşına geldiğinde, dedesi Sinan Kaya’nın kurmuş olduğu işlere babası Suphi Sinanoğlu’nun yardımcı olması gerektiği için İskenderun’a yerleşmişlerdir. 3 sene sonra dedesinin çocukları ile aldıkları arazileri işletmek için ailece Diyarbakır’a taşınmış ziraat ve tarım işletmeciliği yapmışlardır.

Her zaman tasavvuf, şiir, müzik ve edebiyata olan ilgisi sonucunda annesinin de teşviği ile Arapçası iyi olan yengesi Sultan Sinanoğlu’ndan Kuran-ı Kerim dersleri almıştır. Ardından babası ile talim yapmış çok küçük yaşlarda defalarca hatim etmiştir. Babası tarafından kendisine hediye edilen Peygamberler, sahabeler, evliyalar hayatı ve tasavvuf kitaplarını okumuştur.


İlköğretim döneminde ilk şiirlerini yazmış, müzik derslerinde ise okulu en iyi derece ile tamamlamıştır. 12 yaşında iken ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınmıştır. 14 yaşında abileri ile birlikte kendi işlerini kurarak ticaret hayatına atılmıştır.

Ali Sinanoğlu müzik hayatı;

O dönemde iş hayatı ile birlikte, Arif Sağ müzik okulunda solfej ve bağlama dersleri almış, 16 yaşında müzik yapımcısı merhum Hilmi Topaloğlu ile tanışmıştır. Kendisine albüm teklifi geldiğinde uzun süre babasını ikna etmeye çalışmış, 18 yaşında ise Prestij müzik ile sanat hayatına adım atmıştır.

1993 senesinde Uğurlar Olsun isimli albümü’nü müzik severler ile buluşturmuştur. Daha sonra vatani görevini tamamlamış dönüşünde Şahin Özer tarafından albüm teklifi almış ve 2. albümü Hayal ile kariyerini sürdürmüştür. Bir süre sağlık sorunları ile uğraşan ünlü isim sakin bir hayatı tercih etmiş ve iş hayatını sürdürmüştür. Dışarıdan eğitim ve öğrenimini tamamlamış, İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı bölümünü kazanmıştır.

1999 senesinde ara verdiği müzik kariyerine, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için bestelediği Erdoğan Marşı ve İstikbal Marşı kaldığı yerden devam etmiştir. Kısa sürede sosyal medyada paylaşım rekorları kıran marş, bir anda ulusal basınında ilgi odağı olmuş, 24 Haziran 2018 seçimlerinde seçim kampanyasının ana eseri olmuştur.

Ali Sinanoğlu ilerleyen yıllarda ise Beşiktaş takımı, Siyah-Beyaz renklere gönül veren milyonlarca taraftarın kalbini fetheden eseri Asalet Marşı’nı camiaya armağan etmiştir. Usta sanatçının bestelemiş olduğu her marş hit olmuştur. Son olarak koyu bir Beşiktaş taraftarı olduğunu da belirtebiliriz.

En son Milli Takımlar için hazırlamakta olduğu MilliAşk marşı üzerine çalışmalarını sürdürdüğü belirtilmektedir. Sinanoğlu Medya Yönetim Kurulu Başkanı olarak başarılı iş hayatını sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz