Ahmet Somers

Ahmet Somers rol aldığı sinema, tiyatro ve diziler ile adından sıkça söz ettiren usta oyuncular arasında yer almaktadır. Peki kaç yaşında? aslen nereli? hangi sinema ve dizilerde rol aldı? Kısaca biyografi ve hayatı.

1959 yılında aslen İzmir’de dünyaya gelen Ahmet Somers İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini doğup büyüdüğü İzmir’de tamamlamıştır. Ardından 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gösteri Sanatları Ana Bilim Dalı Tiyatro – Oyunculuk Bölümünden mezun olmuştur.

Üniversite döneminde Çocuk Tiyatrosu, Çocukların Tiyatrosu, Tiyatro Pedagojisi, Kukla yapımı, Kukla oynatımı, Yaratıcı Drama, Pantomim, Slapstik (sakarlık), Eskrim, Beden dili, Gölge Tiyatrosu, Akrobasi eğitimlerini aldı.

Mezun olduğu sene Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk ve Gençlik biriminde göreve başlamış, Devlet Tiyatrosu Çocuk ve Gençlik biriminde Coque Ekolü’nden gelen Daniel Holliger’den Clown (palyaço), Slapstik, Jongleur, Pantomim eğitimi aldı. Ankara, Bursa ve İstanbul Devlet Tiyatroları’nda 29 sene görev yaptı.

Geştalt – Yu-Ki – Grotovski – Suzuki ses ve oyunculuk teknikleri üzerinde araştırma çalışmaları yapan Ahmet Somers, Almanya Stuttgart’ta otantik özelliklerini koruyarak Madımak isimli Köy Seyirlik Oyunu’nun derlemesini ve rejisini gerçekleştirmiştir. Ayrıca burada kendi geliştirdiği oyunculuk yöntem ve tekniği doğrultusunda atölye çalışmalarını gerçekleştirmiştir.


3 sene Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Diksiyon, Drama ve Dramatizasyon dersleri vermiş, aynı üniversitede öğretim görevliliği döneminde üniversitenin tiyatro topluluğunu 4 sene çalıştırdı. Ayrıca birçok kurum ve kuruluşta Diksiyon, Beden Dili, Liderlik eğitimi verdi.

3 sene TOBAV’da yönetim kurulu üyeliği ve sanat yönetmenliği yaparak, birçok sanatsal organizasyonunu gerçekleştirmiştir. MGSM’de Oyunculuk, Reji teknikleri, Yaratıcı Drama, Tiyatro Tarihi dersleri ve kurumun Okullar Genel Müdürlüğünü, Genel Sanat Yönetmenliğini 2 sene boyunca sürdürdü.

2010 senesinden itibaren Renault (reno) tiyatro topluluğunun (TİYATOR) Genel Sanat Yönetmenliğini devam ettirdi. Devlet Tiyatrolarında oyunlarda oyuncu ve rejisör, üniversitelerde, Kurum ve kuruluşlarda oyunculuk-yaratıcı drama ve reji teknikleri konularında atölye çalışması (workshop) gerçekleştirdi. 1982’den itibaren Kamera önü oyunculuk kariyerine de başlayan Ahmet Somers, bir çok dizi ve sinema filminde rol almıştır.

Ahmet Somers rol aldığı dizi ve sinema filmleri;

2018 – Erkenci Kuş (Aziz Divit)
2018 – Bir Litre Gözyaşı
2018 – Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Hasan Bey)
2017 – Payitaht Abdülhamit
2017 – Fi
2016 – Ramazan Sokağı
2015 – Kırık Kalpler Bankası (sinema filmi)
2014 – Yeşil Deniz (Hurdacı Şükrü)
2014 – Hatasız Kul Olmaz (Ceneviz)
2014 – Aşk Oyunu (sinema filmi)
2013 – Ben Onu Çok Sevdim (Ahmet)
2012 – Kurt Kanunu (Emin Bey)
2012 – Htr2b Dönüşüm (sinema filmi)
2012 – Ateşin Düştüğü Yer (sinema filmi)
2010 – Son İstasyon (sinema filmi)
2008 – Vali (sinema filmi)
2008 – Sınıf (TV dizisi)
2006 – Mavi Kuş (TV filmi)
2005 – Yanık Koza (İplikçi Hüsnü)
1982 – Dost Eller (Engin)
Dünden Yarına
Yol Ayrımı
Çalıkuşu
Darbe (Sinema filmi)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz