Züleyha Ortak

0

Züleyha Ortak Kültür Bakanlığı DTHM Ses Sanatçısı. Şarkıcı, tv programcısı, Habertürk Müzik Evi, TRT1 İyi Fikir ve TRT Müzik bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Güzel isim hakkında merak edilenler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Züleyha Ortak Kimdir? Aslen Nereli?

1987 yılında İstanbul, Kumkapı’da dünyaya gelmiştir. Aslen Bitlis’in mutki’sinden olduğunu ve ailesinin henüz o doğmadan önce İstanbul’a taşındığını belirtmiştir. Bu nedenle İstanbul’da doğup büyümüştür. Muhafazakar bir ailenin evladı olan Züleyha Ortak’ın dedesi bölgede tanınan ve sevilen bir imam, annesi ve babası ise hacıdır. Türkçe, Zazaca ve Kürtçe olmak üzere 3 dilin konuşulduğu bir ailede yetişmiştir. Ailesinin Cizira Botan’dan Bitlis’e geldiklerini belirtmiştir.

Kariyerine halk müziği solisti olarak başlayan sanatçı, çok öncesinde Marmara Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünde okurken, bir yandan hem yarı zamanlı konservatuvarda müzik eğitimi almış hem de Zülfü Livaneli‘nin yanında asistanlık yapmıştır. Asistanlık yaptığı dönemde Livaneli’nin yanında bir kaç türkü söylemiş, Livaneli onun müziğe olan ilgisine ve sesindeki farklı tonu fark etmiş, Cemil Topuzlu sahnesinde ona yer vermiştir. Kürtçe seslendirmiş olduğu Yiğidim Aslanım şarkısı Youtube video sitesinde binlerce kez izlenmiş ardından müzik hayatına profesyonel olarak devam etmeye karar vermiştir. Züleyha Ortak 2007 yılının Aralık ayında asistan olmuş daha sonra akşamları TRT Şeş’te Kürtçe dublaj yapmıştır.

Bir röportaj’da ailesinden gizli sevdalandığı müzik aşkını günümüze kadar sürdürdüğünü dile getirmiştir.

Züleyha Ortak Albümleri:

İlk albümünü, On Dilde Merhaba etnik dillerde Livaneli Şarkıları albümü 2010 yılının kasım ayında müzik severler ile buluşmuştur. Tüm müzik severlerden tam not almıştır.

2. albümü ise BENDEN – Kadın Ağzı Türküler’de kadınların yaktığı ağıtlar, ninniler ve sevda türkülerinden oluşmuştur. 3. albüm çalışması ise Gelin Kınası’nda unutulmaya yüz tutan ‘Kına ve Düğün Şarkıları ile Kalan Müzik etiketiyle yayınlanmıştır.

Başarılı sanatçı 2012 yılında Habertürk Tv’de Müzik Evi isimli müzik sohbet programını hazırlayıp sunmuştur. 2015 senesinde TRT 1 ‘den gelen İyi Fikir isimli programın sunuculuğunu üstlendi. Bu program’da haftanın 4 günü her sabah 3 saatlik yayın ile ekrana çıkmış, hem televizyon tecrübesini pekiştirmiş hem de hayranları ile iletişim kurabilme şansı yakalamıştır.

2017 yılında ise 2 sezon Gelin Kınası adlı kına geceleri programını hazırlamış ve sunmuştur. Züleyha Ortak 2019 yılının bahar aylarında ise Behzat Gerçeker ile Sınırsız Ezgiler programını birlikte sunan güzel sanatçı en son TRT Müzik ekranlarında Züleyha ile Gelin Kınası adlı programı sunmuştur.

Tüm bunların yanı sıra Göksel Baktagir yönetmenliğinde 7 Cihan Kadınları isimli etnik müzik grubunun da bir üyesi olarak hem grubu ile, hem de solo çeşitli festivaller ve kültür sanat organizasyonlarında konserler vermiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı DTHM korosu ses sanatçısı olarak kariyerini de devam ettirmektedir.

Züleyha Ortak Sosyal Medya Hesapları:

İnstagram Hesabı: @zuleyha.ortak 355bin takipçi.
Twitter Hesabı: @zuleyha_ortak
Youtube Video Kanalı: @ZuleyhaOrtak 15,5 B abone.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz