Ziya Kürküt

Ziya Kürküt Ben Bu Cihana Sığmazam isimli dizi için kamera karşısına geçmiştir. Usta oyuncu hakkında hayranları tarafından merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Ziya Kürküt Kimdir?

Ziya Kürküt seslendirme sanatçısı, sunucu, sinema, dizi ve tiyatro oyuncusudur. Pertevniyal Lisesi’nde okumuştur. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan başarı ile mezun olmuştur. Oyunculuğun yanı sıra resim yapmakta ve resim ile ilgilenmektedir.

Okula girdiği ilk sene usta sanatçı Hülya Koçyiğit ile aynı dizi de rol almıştır. Daha sonra Seksenler adlı dizi de rol almıştır. Ardından TRT de dublaja başlamış, ardından bir şirkete gitmiş ve Yarışan Şahinler isimli bir programı 300 bölüm kadar sunmuş ve sunuculuğa başlamıştır. Öncesinde ise programı Toprak Sergen sunmuştur.

90’lı yıllarda ise Volkan Severcan TRT İzmir programında Erkan Yolaçtan devraldığı sunuculuğu Kürküt’e devretmiştir. Usta oyuncunun canlı yayında ilk konuğu ise Kamuran Akkor olmuştur.

Tiyatro ile Pertevniyal Lisesi döneminde tanışmıştır. İlerleyen süreçte Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter ile çalışma fırsatı yakalamıştır. Ayrıca Genco Erkal ve Macide Tanır gibi usta isimlerle birlikte çalışmıştır.

Profesyonel olarak 1986 senesinde Uluslararası Tiyatro Festivalinde Taksim Venüs sahnesi sahneye çıkmıştır. Daha sonra Konservatuvara girmiş ve Değişim adlı tiyatro oyununda sahne almıştır.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Görevlisidir. Ayrıca Dada Salon Kabarett ve Yasemin Yalçın Tiyatrosunda çalışmalarını sürdürmektedir. 2006 yılının Kasım ayında Samimiyet ismini verdiği resim sergisi açmıştır.
ziyakurkut

Ziya Kürküt Nereli?

Ziya Kürküt doğma büyüme aslen İstanbul’ludur.

Tek işle mutlu olmadığını, ne kadar çok iş yaparsa, ne kadar bir işi limitlerini zorlayarak yaparsa bundan keyif aldığını dile getirmiştir. Kuralcı bir insan olduğunu da sözlerine eklemiştir.

Ziya Kürküt Kaç Yaşında?

Ziya Kürküt 55 yaşındadır. Doğum tarihi 19 Haziran 1967.

Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @ziyakurkut Burcu ise ikizlerdir. 2022 yılında Ben Bu Cihana Sığmazam isimli dizinin oyuncu kadrosuna dahil olmuş ve Bekir karakterini üstlenmiştir. Dizi de ayrıca Aslı Sevi, Melisa Duru Ünal, Tanıl Yöntem, Doruk Öztürk, Kıvılcım Ertanoğlu, Oktay Kaynarca, Ebru Özkan, Mina Derman, Eren Vurdem, Pelin Akil ve Işıl Yücesoy gibi isimler de rol almıştır.

Ziya Kürküt Evlimi? Eşi Kim?

Ziya Kürküt’ün eşi Hande Hanımdır. Bu evliliğinden 2006 doğumlu Dilara isminde bir kızı ve 2010 doğumlu Can isminde bir oğlu vardır.

Tek kelime sorularına verdiği tek cevaplar ise şu şekilde.

Sahne – Yağmur
Kulis – Saat
Sunuculuk – Toprak Sergen
Dublaj – Para
Turne – Çok kişili odalar
Oyunculuk – Zor

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz