Zeynel Lüle

Zeynel Lüle TELE1 ekranlarında sunuculuk kariyerini sürdürmektedir. Hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Zeynel Lüle Kimdir?

Zeynel Lüle sunucu, gazeteci, yazar, TELE1 program sunucusu. İlkokul, Ortaokul ve Lise tahsilini Ankara’da tamamlamıştır. 1980 senesinde Fransa Strasbourg Şehri’nde, Fransızca Dil ve Edebiyat öğrenimi görmüştür. Ardından Strazburg Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde eğitim hayatına devam etmiştir.

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Yeni Medya Pratikleri” dersi vermektedir. Erasmus+ programı tanıtım çalışmaları kapsamında seçilen 12 ünlü isimden birisidir.

1983 senesinde Strazburg’da Hürriyet Gazetesi muhabiri olarak çalışmaya başlamış ve köşe yazarlığı yapmıştır. Aynı zamanda TRT, BBC, DW gibi kurumlarda çalışmıştır.

2000 yılından itibaren, Hürriyet’in Brüksel Temsilcisi olarak Belçika’da görev yapan Lüle, aynı sene CNN Türk temsilciliğini üstlenmiştir.

Strazburg’da 1989 senesinde itibaren, Avrupa Parlamentoları Gazeteciler Birliği’nin (AJPE) önce Genel Sekreterliği, sonrasında ise Başkan Yardımcılığı’nı üstlenmiştir.

CNN Türk ekranlarında yayınlanan Burası Brüksel isimli programı hazırlayıp sunmuştur. 2011 ve 2014 yılları arasında, Kanal D ekranlarında yayınlanan, Avrupa’dan isimli programı hazırlayıp sunan Lüle, programı Serdar Cebe ile birlikte sunmuştur.

2016 yılından itibaren T24’de Kıbrıs konusunda köşe yazılarını kaleme almıştır.

AB Sürecinde Yerel Medya isimli projenin mimarlığını üstlenmiş, bir başka AB projesinin de medya temsilciliğini üstlenen Zeynel Lüle, ülkemizin 6 şehrinde gerçekleşen bu projede çeşitli konferanslar gerçekleştirmiştir.

2003 ve 2006 yılları arasında Avrupa Birliği İletişim Grubu’nun (ABİG) içinde aktif olarak görev yapmıştır.

İstanbul’un ‘Avrupa Kültür Başkenti’ olmasına yönelik çalışmalar amacı ile Brüksel’de açılan İstanbul Merkezi’nin, Karma Koordinasyon ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

2001 senesinde, Avrupa Birliği Gazeteciler Cemiyeti’nin (AJE) prestijli ödüllerinden Costantinos Kaligaris Ödülü’ne layık görülen isim olmuştur.

Şarkıları:

Sunuculuk ve yazarlığın yanı sıra, müzik ile de iç içe olan Lüle, sanatçı Yavuz Bingöl’ün seslendirdiği çeşitli şarkıların beste ve güftesini yapmıştır. Ayrıca Sözlerini Hıdır Lüle birlikte yazdığı İsteme Benden isimli şarkıyı seslendirmiştir. Ayrıca Yalnız Şarkı, Özleyiş ve Menekşe Gözler seslendirdiği diğer eserlerdir.

Hangi Gazetede Yazıyor? sorusunun cevabı ise günümüz itibariyle https://www.bizgazeteciyiz.com web sitesinde köşe yazılarına devam etmektedir.
Zeynel Lule2

Zeynel Lüle Nereli?

Zeynel Lüle Malatya’lıdır. Aslen baba tarafından Malatya İli, Arguvan İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. Babasının Hakim olarak görev yaptığı dönemde Sivas’ta dünyaya gelmiştir.

Zeynel Lüle Kaç Yaşında?

Zeynel Lüle 66 yaşındadır. Doğum tarihi 5 Ekim 1957, doğum yeri Sivas Divriği, burcu ise terazi’dir.

Kitapları:

2008 senesinde yayınlanan Atatürk’ün Yaveri Dedesi Ali Metin’in anılarından oluşan “Ali Çavuş” isimli kitabı kaleme almıştır. 2019 yılında ise Can Yoldaşım isimli kitabı yayınlanmıştır.

Günümüz itibariyle TELE1 ekranlarında yayınlanan Gerçeğin İzinde ve Gündem Özel isimli programları hazırlayıp sunmaktadır. Programda Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan, CHP PM Üyesi Eren Erdem, Gazeteci Veysi Dündar, Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tanju Tosun ve Gazeteci Musa Özuğurlu gibi pek çok ismi ağırlamıştır.

Zeynel Lüle Alevi mi?

Zeynel Lüle 2019 yılında resmi twitter ve instagram hesabından şu paylaşımı yapmıştır.

“Ne güzel bir gündü… Alevi Dernekleri Federasyonu’nun her yıl düzenlediği Kilyos’taki yaz kampı etkinlikleri çerçevesinde özellikle gençler ve kadınların ağırlıkta olduğu son derece nezih bir toplulukla bir araya geldik. Medyanın hallerini konuştuk.

Garip Dede ve Erikli Baba Dergahları ile Arnavutköy, Kazım Karabekir, Yunus Emre, Eskişehir, İzmir, Bağcılar, Esenler ve Kilyos Cemevleri’nin güzel ve aydın insanları katıldı. Bu ülkenin cumhuriyetine gönülden bağlı ve laikliğin bekçileri olan bu insanlarla bir araya gelmek beni çok mutlu ediyor ve umut veriyor.”

Zeynel Lüle Evlimi? Eşi Kim?

Zeynel Lüle Fransa ve Türkiye Vatandaşı Christina Lüle ile evlidir. İki kızı vardır.
Resmi instagram hesabı @zeynellule resmi twitter hesabı ise @zeynellule ‘dir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz