Zakir Kaya

Zakir Kaya hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, kariyeri, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1963 yılında Ağrı’nın en büyük köyü, Merkez’e bağlı Eskiharman Köyü’nde dünyaya gelmiştir. İlköğretim eğitimini, Ramiz Erdem İlkokulu’nda tamamlamıştır. Ardından, Atatürk Ortaokulu, Naci Gökçe Lisesi ve Tiyatro Sinema Eğitimi; Azerbaycan Devlet Üniversitesi’nden .. Filolog Prof. Dr. unvanı almıştır.

Ağrı’da Küçük Sanayi Sitesi kurucularındandır; ayrıca Ağrı MTK Başkanlığı ve uzun dönem Denetleme Kurul Başkanlığı yapmıştır.

Zakir Kaya, 5 yıl Belediye Meclis Üyeliği yapmıştır. Belediye Başkan Vekilliği ve İl Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü görevlerinde de bulunan Kaya, Ağrı’da ilk radyo evi kurucusudur.

2008 senesinde İzmir’de, yazılar yazmaya başlamış, Kaya Net Grubu’nu kurarak, kısa sürede medya devleri ile yarışır hale gelen 50 site, 15 Web TV, 1.de haber ajansı kurmuştur.

İzmir’ de Kaya Haber Ajansı (KHA) imtiyaz sahibidir.

Zakir Kaya, her yıl dünya çapında 100’lerce kişi ve kuruluşa ödül veren KHA Ajans’ ın kurucu başkanı görevini yürütmektedir.

Çeşitli STK tarafından “Yılın gazetecisi”, “Halkın gazetecisi” seçilmiş, binlerce habere imza atmış, tiyatro ve sinema filmi yapmış, Arab’ın Türk’e Zulmü !, Karapapak Türkleri ve şiir kitaplarının sahibidir.

Birçok çeviriler yapmıştır; ayrıca “Barış ödülü” sahibidir.

Kaya, çeşitli sivil toplum örgütlerinde basın danışmanlığı yapmaktadır.

Zakir Kaya, TV, Radyo programı yapımcısı, yüzlerce şiir kaleme almıştır.

3 Yorumlar

  1. Gazete dergi ve televizyon yayınları çok kaliteli çok tarafsız bir gazeteci Ağrılı olması da daha çok mutluluk verici saygı ve selamlarım Zakir Kaya ve siteyi yönetenlere kim nereli gerçekten bu işin hakkını veriyor…

  2. Dünyaya ünü yayılmış tek Ağrılı gazeteci sosyal projeleri, ilkeli güçlü bir kalem. Hep var olsun onun gibi HALK İÇİN YARARLI gazeteciler hep olmalı ,olsun….

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz