Zach Erdem

Zach Erdem dünyanın Nusret’ten sonra sıkça isminden söz ettiği girişimci Türk iş adamıdır. Peki aslen nereli? kaç yaşında? Evli mi? Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografisi.

1982 yılında aslen Erzincan’da dünyaya gelmiştir. 6 erkek kardeştir, ailesi hayvancılıkla geçimini sağlamış o da zamanında ailesine yardım etmiş, hayvancılık ile uğraşmıştır. Bir gün koyunları yaylaya götürürken tren rayının orada bir gazete görmüş, gazete de yüksek binaları fark etmiş bir anda o karede olması gerektiğini düşünmüştür. Ardından gazeteyi götürüp saklamış ve o andan itibaren hayal kurmaya başlamıştır.

Zach Erdem iş hayatı, girişimciliği;

Abisi askerlik yaptıktan sonra İstanbul’a giden Zach Erdem, ardından abisinin yanına İstanbul Esenyurt’a gitmiştir. Lise eğitimi döneminde inşaatlarda çalışarak okumuş ardından Trakya Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünü kazanmıştır. Hem okumuş hem de üç yıldızlı bir otelde barmen olarak çalışmıştır. Kısa süre sonra ise hayallerini gerçekleştirmek adına Pasaport çıkartmış, Üniversite 2. sınıfta iken öğrenci vizesi almak için Taksim’de bir ajansa başvurmuştur. Amerika’da kayıt olmak için bir okul bulmuş ve en ucuz okulu seçmiştir. Vizeyi aldıktan sonra ise uçağa atlar atlamaz New York’ta almıştır soluğu. Cebinde ise sadece 200 doları olduğunu, telefonunun olmadığını, olsa arayacak kimsesinin olmadığını, İngilizcesinin de olmadığı, olsa konuşacak bir tanıdığının olmadığını dile getirmiştir. 2 gün havaalanında kalmış 3. gün tüm cesaretini toplayarak bir otobüse binmiş ve 42. Cadde’de Grand Central’ın orada inmiş ve 6 ay boyunca parkta yaşamıştır.

Mersin’li bir çocuğun kendisine yardımcı olduğunu ve ona oturma salonlarında yer verdiğini dile getirmiştir. O sıra da Bronx’ta Dunkin Donuts’ta iş bulmuş ancak 2 gün sonra işten atılmıştır. Mersin’li arkadaşının verdiği 60 dolar ile New York’un yazlığı Hampton’a gitmiş ve 75 Main isimli restaurant’ı görmüş iş istemiştir. O zamana kadar çat pat İngilizce de öğrenmiştir. İş kabul edildi, kısaca sürede barmen oldu, para biriktirdi ve Miami’ye giderek orada çalışmalarını sürdürdü, ardından New York’a dönerek çalışmalarına devam etti.

75 Main’de çalışırken, Nellonun yazlığı’nın açıldığın duydu ve iş başvurusu yaptı. Kabul edildi, kısa sürede genel müdür oldu ve 300 kişilik restoran, bahçesi, özel odaları olan mekanda gece gündüz uykusuz uykusuz çalışmıştır. Ardından 62. Cadde Madison Aveanue’daki ana Nello’ya terfi ederek 6 sene yöneticilik yaptı. Aylık maaşı ise 10 bin dolar olan Zach Erdem bir kuruşunu bile harcamamış, Nello’nun deposunda yatıp kalkmış kısa sürede yeterli birikime ulaşmayı başarmıştır.

Kısa süre sonra ise ilk çalıştığı yeri satın aldı, ardından ikinci çalıştığı yer olan Nello’nun yazlık yerini satın alıp, yıkarak butil otel haline getirmiştir. Günümüzde Hampton’da 4 mekanım vardır. Restaurantları, 75 Main, Kozu, Summer House ve Am Southhampton adlı iki de gece kulübü, bir de Hotel ZE adlı butik oteli.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz