Yusuf Ziya Cömert

Yusuf Ziya Cömert hakkında merak edilenler. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, çalışmaları, gazetecilik ve yazarlık kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1959 yılının Haziran ayında dünyaya gelen Yusuf Ziya Cömert aslen Trabzon, Düzköy nüfusuna kayıtlıdır. Nüfusta İstanbul doğumlu olduğu belirtilmektedir. İlköğretim eğitimine İstanbul’da başlamış Diyarbakır’da devam etmiş, Lüleburgaz’da başladığı Ortaokul eğitimini ise Balıkesir’de tamamlamıştır. Balıkesir İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitim görmüştür. Daha sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İngilizce için hazırlık okumuştur.

İstanbul ve Ankara’da edebiyat ve kültür çevrelerinin içinde yer almış, ilk olarak Ahmet Çiğdem ve arkadaşlarının çıkarmış olduğu Ütopya dergisinde bir öyküsü yer almıştır.

Gazetecilik kariyerine, 1986 senesinde Zaman Gazetesi’nin kuruluş döneminde adım atmıştır. Kısa süre sonra ise gazetenin dış haberler müdürlüğüne atanmıştır. Ayrıca o dönemde İnsan Yayınlarının 4 ciltlik İslam Düşünce Tarihi ansiklopedisi’ne bir çok madde çevirmiştir.

Günümüze kadar Kayıtlar Dergisi’nde Yazı İşleri Müdürlüğü, İzlenim Dergisi’nde Yayın Yönetmenliği, Yeni Şafak Gazetesi’nde Genel Yayın Koordinatörlüğü ve Yazı İşleri Müdürlüğü görevlerinde yer almıştır. Köşe yazıları yazmış, Yeni Şafak’ın okur temsilciğini görevini üstlenmiş ve Genel Yayın Yönetmenliğini sürdürmüştür.

2012 yılında Star Gazetesi’ne, 2016 yılında ise Karar Gazetesi’ne geçen Yusuf Ziya Cömert günümüzde halen Karar Gazetesi bünyesinde yazmaya devam etmektedir. Star Medya Grubu’nda Genel Yayın yönetmenliği yapmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz