Yılmaz Öztürk

Yılmaz Öztürk Açık Ateş isimli programın sunuculuğunu üstlenmektedir. Son dönemde hakkında bir çok sorunun cevabı merak konusu olan ünlü ismin kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Yılmaz Öztürk Kimdir?

Yılmaz Öztürk aşçı ve şef. 1998 senesinde Ankara’da mesleki kariyerine adım atmıştır. Henüz 16 yaşındayken mutfağa giren ünlü şef, 1999 ve 2007 yılları arasında Türkiye’nin bilinen mutfaklarında çalışmıştır.

Anadolu’nun verimli topraklarından ve deniz ürünlerinin çeşitliliğinden aldığı ilhamla doğal malzemenin peşinden koşarak sadeliği ve doğallığı lezzet üzerine kurmuştur. Günümüzde de Anadolu’nun dört bir yanından topladığı mevsimine uygun malzemeleri açık odun ateşinde pişirmeye devam ediyor. Yurtiçi ve yurtdışında konferans, yarışma ve organizasyonlarda konuşmacı, jüri ve şef kimliği ile yer almıştır. Tokyo, Stokholm, San Francisco ve diğer bir çok şehirde Türk mutfağının yeni ve ekol yemeklerini temsil etmiştir. Uluslararası platformlarda ve lokal şeflerle iş birliği içinde Türk gastronomisinin ileriye gitmesinde çok büyük faydalar sağlamıştır. Açık Ateş dendiğinde Türkiye’de ilk akla gelen isim ve doğada pişirmek üzere kurguladığı Açık Ateş isimli programı da hazırlayıp sunmaktadır. Program TRT Belgesel ekranlarında yayınlanmaktadır.
Yılmaz Öztürk
Türkiye’de inanılmaz bir akımın öncülüğünü üstlenmiştir. 2022 yılında jüriliğini Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu ve Danilo Zanna’nın üstlendiği MasterChef isimli programın 148. bölümünde konuk olarak yer almıştır.

Üyesi olduğu “Chaine des Rotisseurs”ün, 2004 yılı Genç Aşçılar Yarışması’nda Gümüş Madalya almıştır.

2007 ve 2010 yılları arasında Kayra Wine Academy ve Nars Ilıca’da Mutfak Şefi olarak görev yapan Öztürk, 2014 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Fakültesinde eğitmenlik yapmıştır.

Günümüzde birçok restorana danışmanlık hizmeti de vermektedir.

2012 senesinde, İzmir Alaçatı’da şef ve işletmeci olarak L’Escargot Restaurant’ı kurmuştur. 2015 yılında İzmir Alaçatı Mancar Restaurant’ın şefliğini üstlenmiş, seneler sonra İstanbul’a dönmüş ve Mürver Restaurant’ın şefi olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Yılmaz Öztürk Evlimi?
Yılmaz Öztürk evlidir ve bir kızı vardır.

Sıkı bir Fenerbahçe taraftarıdır. Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @ylmzozturk


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz