Yıldız Tilbe

Yıldız Tilbe aslen nereli? hayatı ve müzik kariyeri ile ilgili sanat dünyasının merak edilen ünlüleri arasında yer almaktadır. Kimdir? kaç yaşında? boyu, kilosu, özgeçmiş bilgileri ve kısaca biyografisi.

1966 yılının Temmuz ayında dünyaya gelmiş, burcu Yengeç’tir. Yıldız Tilbe İzmir Konak ilçesine bağlı Gültepe semtinde bir gecekondu mahallesinde 6 kardeş’ten en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. Ailesi içinde ona Yadigar takma ismi ile seslenilmiştir. Babasının ismi Ali, annesinin ise Altun’dur. Boyu 1.58 cm, kilosu ise 52’dir.

18 yaşından küçük iken evlenmiştir. Gültepe Lisesi’nde okurken eğitimini yarıda bırakarak evlenmiş ve bu evliliğinden Sezen Burçin adında bir kızı olmuştur. Eski eşinin ismi Güngör Karahan’dır. 1984 yılında evlenmiş 1989 yılında boşanmıştır.

Yıldız Tilbe müzik dünyasına girişi, kariyeri;

1990 yılında İzmir’de Pırlanta Pavyon adlı bir mekanın önünden geçerken içeri girmiş ve burada çalışmak istediğin belirtmiş oranın sahibi ise bir şarkı söylemesini istemiş ve anında işe alındığını belirtmiştir. Sonrasında ise usta ses Sezen Aksu’nun buraya geldiğini gören Yıldız Tilbe Sezen Aksu’ya sizi çok seviyorum bu nedenle kızımın ismini bile Sezen koydum demesi ile tanışmıştır. Sezen Aksu’da kendisine telefon numarasını vermiş seni İstanbul’a bekliyorum demiştir. Ardından müzik kariyerinin en büyük çıkışı için İstanbul’un yolunu tutmuştur.

1994 senesinde ise ilk albümü Delikanlım ile tabiri caizse ortalığı yakıp kavurmuş, adından yıllarca söz ettireceği o andan itibaren belli olmuştur.

Usta sanatçı Yıldız Tilbe, anne tarafından aslen Tunceli’li Zaza ve Kürt asıllı, baba tarafından ise aslen Ağrı Doğubayazıt’lıdır.

2017 yılında Tv8 ekranlarının sevilen yarışması O Ses Türkiye’de jüri üyesi olarak yer almıştır. Yarışmada sempatik tavırları, yorumları ve efsane sesi ile tüm salondaki ve ekran başındaki izleyicileri kendisine hayran bırakmıştır. Yeni sezonda O Ses Türkiye kadrosunda yer almadığı açıklanmıştır.

Yıldız Tilbe Albümleri;

Güzel, Tanıdım Seni, Papatya Baharı, Yıldızdan Türküler, Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım, Yürü Anca Gidersin, Salla Gitsin Dertlerini, Aşkperest, Dillere Destan, Delikanlım, Yeniden Eskiler Arabesk, Hastayım Sana, Şivesi Sensin Aşkın, Aşk İnsanı Değiştirir, Oynama, Haberi Olsun, Kış Gülleri…

Başarılı sanatçının resmi instagram sayfasında 1,6milyon civarında takipçisi bulunmaktadır.

4 Yorumlar

  1. Aslen doğubeyazıtli örtülü köyünde doğmuş köyleri bize çok yakın lise son sınıfta amca oğlusu benim tarih hocamdi oda bize anlattı

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz