Yetkin Karakaya

Yetkin Karakaya hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kaç yaşında? aslen nereli? kimdir? müzik hayatı ve biyografi bilgileri.

1964 yılının Nisan ayında aslen Aydın, Söke İlçesi Karacahayıt Köyü’nde dünyaya gelmiştir. İlkokul dönemine kadarki çocukluk yıllarını kışın zeytin mevsimi nedeni ile Beşparmak Dağları olan Menteşe Dağları yakınında Kocabaşlar Mahallesinde geçirmiştir. Yazları ise doğduğu Karacahayıt Köyünde geçmiştir. Söke Karacahayıt Köyü’nde İlköğretim eğitimini tamamlamış ardından Almanya’da işçi olarak bulunan ailesinin yanına gitmiştir. Lise ve Yüksekokul eğitimlerini Almanya Nürnberg’de tamamlamış 1985 yılında Türkiye’ye dönmüştür. 1987 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünü kazanmıştır. Ancak eğitimini yarım bırakmış ve kendi kendine öğrendiği sazı çalmaya merakı iyice o dönemde artmıştır.

İlk albüm çalışması Vakit Geldi 2007 yılında zor şartlar ve imkanlar doğrultusunda müzik severler ile buluşturulmuştur. 2010 senesinde ise araştırma ve birikimlerinin ilki olan Zeybek Ateşi Lodos Albümünü yine hiç kimseden ve kurumdan destek almadan sınırlı sayıda müzik piyasasına sürülmüştür. Albüm müzik otoriteleri ve müzik severler tarafından çok beğenilmiş hatta çağın albümü olarak tanımlanmıştır.

Halk Ozanımız Yetkin Karakaya, geçmişten günümüze yüzlerce kültürel eser üretmiş, Zeybek Ateşi Fırtına ve Kasırga albüm eserlerini hazırlamıştır. Yediveren Ezgiler adı altında ismini her ilimizin endemik bir bitkisinden alan 81 Albüm 567 Türkü projesininde tasarımcısı olan isim olmuştur. Kendisine ait 3800 civarında besteye sahiptir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz