Yelda Başaran

Yelda Başaran hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Yelda Başaran 17 Nisan 1983 tarihinde sporcu ve aynı zamanda müzik öğretmeni bir baba ve öğretmen bir annenin kızı olarak İstanbul da Dünyaya gelir. Çocukluk dönemini babasının müzisyen kimliğinden dolayı konser salonları ve kulislerde ünlü sanatçılarının arasında geçirmiş, babasından gelen genetik bu özelliğinden olsa gerek okul hayatında müziğe ilgi duymuş ve okul korosunda yer alarak bulunduğu koronun koro şefliğini mertebesine kadar yükselir.

Okul hayatında müzik ve sporla haşır neşir sosyal ve başarılı bir öğrenci olan Başaran, Liseyi Zübeyde Hanım Kız Meslek lisesi Grafik Tasarım Bölümü`nde birincilikle bitirir. Ardından Yıldız teknik üniversitesi sanat tasarım fakültesi fotoğrafçılık bölümüne de yine birincilikle girmeyi başarır.

Ama onun gönlünde yatan asıl meslek Eczacıbaşı voleybol takımında başladığı spor hayatına antrenör olarak devam etmek ve spor ve sağlık üzerine bir televizyon programı hazırlayıp sunmaktır. Bu idealini gerçekleştirmek için Gülgün Feyman ve Arzen Gürzap dan diksiyon dersleri alır.

Spor akademisi sınavlarına hazırlanırken boş durmaz ve onun için bir tutku olan spor hayatını profesyonel anlamda devam ettirebilmek adına Türkiye Vücut geliştirme ve fitness federasyonunun antrenörlük kursuna katılarak yardımcı antrenör olmaya hak kazanır ve bir çok spor salonunda önce yardımcı sonrasında master antrenör olarak hizmet vermeye başlar. Yeniden üniversite sınavlarına hazırlanırken çeşitli reklam filmlerinde oynayarak Show Dünyasına da adım atarak dönemin ünlü sanatçılarından Coşkun sabah ve Edip Akbayram’ın kliplerinde oynar.

Spor’a olan aşkını profesyonel bir hayat tarzı haline getirmek için yeniden üniversite sınavlarına giren Başaran İstanbul üniversitesi spor akademisin de beden eğitimi bölümünde okurken 2003 yılında Türkiye güzellik yarışmada katılır. Burada kusursuz diksiyonu ile dikkatleri üzerine çeker ve sunuculuk hayatına kral tv de müzik programı ve Star tv paparazzi programlarını sunarak adım atar.


Kral tv de müzik programı sunarken Tgrt televizyonundan gelen Muazzez Ersoy’un sunacağı Çarkı Felek programı topleron hostesliği teklifini kabul eder ve Star tv den Tgrt kanalına transfer olur. Çarkıfelek programında Müzisyen bir aileden geldiğini bilen Muazzez Ersoy’un canlı yayında Yelda Başaran’a sen bir müzisyen kızısın sesinin güzel olduğunu duydum. Hadi bize bir şarkı söyle sözleri üzerine şarkı söyler ve Başaran dönemin ünlü prodüktörlerinin dikkatlerini üzerine çekerek sunuculuktan şarkıcılığa başarılı bir giriş yapar. Aslında bu onun bu ilk sahne deneyimi değildir. O ilk sahne deneyimini henüz dokuz yaşında babasının birlikte çalıştığı Manevi amcam dediği Dünyaca ünlü perküsyon ustası Okay Temiz’in orkestrasın da babası ile birlikte asma davul çalarak gerçekleştirmiştir.

Yelda BAŞARAN’ın ilk albümünün adı Şıpsevdir. Albüm’ün adını taşıyan Şıpsevdi şarkısı onun müzik de idolüm dediği ve örnek aldığı yakın dostluk içinde olduğu Taş Bebek Gönül yazar’ın yıllar önce seslendirdiği Şıpsevdi şarkısıdır.

Yelda Başaran her ne kadar müzik camiasına hızlı bir giriş yapıp dikkatleri üzerine çekmiş olsa da onun asıl kalbinde yatan meslek sunuculuk olduğu için sunuculuk mesleğine müzikten daha fazla ağırlık vererek sırası ile;

Tgrt Pazar Yıldızları, Kanal D de “Tatil Yolu” Star tv de dekodizayn programlarının sunuculuğunu üstlenir.

Aklında hiç oyunculuk yapmak yokken konuk olarak katıldığı Nilgün Belgün’ün sunduğu televizyon programında ünlü yapımcı Türker İnanoğlunun dikkatini çekerek Erler filimin görgüsüzler adlı dizisinde Zeki Alasyanın pınar isminde ki kızı rolünü üstlenir. Yalnız her konuda olduğu gibi oyunculukta da eğitim şart diyen Yelda Başaran Müjdat Gezen Sanat Merkezinde Actor Studio`da eğitim almaya başlar .Burada Göksel Kortay hocanın ;kızım sen çok yönlü bir öğrencisin. Oyunculukta başarılısın ama şarkıcılık mı oyunculuk mu sunuculuk mu ?

Önce buna bir karar ver sözleri üzerine ilk göz ağrı olan sunuculuk mesleğine ağırlık vermeye karar vererek müzik çalışmalarına ara verir.

Televizyon sunuculuğu yanı Pop star Türkiye turnesi 2008 yılında Kıbrıs Genç TV ile Cyprus Paparazzi’ni organizasyonluğunda Jasmine Court Hotel’de birincisi düzenlenen “Miss Kuzey Kıbrıs Güzellik Yarışması gibi bir çok festival ve organizasyon da sunuculuğunu üstlenir. Bu sırada aslında onun için her şeyden daha önemli olan ara verdiği okul hayatına hızlı bir dönüş yaparak Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve İşletme Bölümü`nü de okuyarak mezun olur.

Tüm bunları yaparken mesleki olarak kendini geliştirebilmek adına kişisel gelişim adına Amerika da Bob Proctor lıfe success consultants sportif anlamda Türkiye ve Yurtdışında Personal Traınıng seminer ve beslenme seminer ve kurslarına katılır.

Yelda Başaran yaşam danışmanı;

Türkiye herkes için spor federasyonun his ve wellness branşında ilk wellness danışmanı ünvanına sahip psikolojik performans danışmanı olan sağlıklı ve kaliteli yaşam danışmanıdır.

Şu ana kadar Psikolojik performans danışmanı kimliğiyle bir çok spor merkezi ,hasta ve hastaneye sağlıklı ve kaliteli yaşam danışmanı olarak danışmanlık hizmeti vermesinin yanında bireysel olarakda yüksek performans gösteren müsabaka sporcularına 17 Guinness Dünya Rekoruna imza atan SAT Komandosu Namık Ekin’in gibi Guiness Dünya rekorları denemelerinde Psikolojik performans danışmanı kimliğiyle danışmanlık hizmeti vermiştir.
Psikolojik performans danışmanlığı kimliğiyle hizmet verirken akademik hayatına bir de öğretmen kimliğini ekleyerek İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa fakültesinde beslenme bozuklukları üzerine yazdığı tez ile beslenme bozuklukları terapisti ünvanını alır ve şu an yeme bozuklukları tedavisi gören hastalarına bu konuda bu konuda uzman yeme bozuklukları terapisti yardımcı olmaktadır.

2012 yılında hafta içi her gün Beyaz Tv ekranlarında zayıflamak isteyenlerin derdine derman olmak için yaptığı “Evdeki Misafir” isimli programıyla büyük beğeni toplarken Canlı yayınlayıp sunduğu sağlıklı ve kaliteli yaşam programında izleyiciden gelen -Kızım sağlıklı ve kaliteli yaşam için yapmamız gerekenleri anlayacağımız dilden anlatan yok mu sen neden anlatmıyorsun? Sözleri üzerine kitap yazmaya karar vererek televizyon sunuculuğuna kısa bir süre ara verme kararı alır.

Şu an yakında okuyucuyla buluşturmaya hazırlığı kitabının son hazırlıkları içindedir.

Meslekler: Talk-show Sunucusu / Uzman Psikoterapist& /Sağlıklı ve kaliteli yaşam danışmanı /Yazar

Yelda Başaran Eğitim Hayatı

Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi: Grafik Tasarım
Yıldız Teknik üniversitesi sanat tasarım fakültesi : Fotoğrafçılık
İstanbul Üniversitesi Spor bilimleri Fakültesi : Beden Eğitimi öğretmenliği
İstanbul Üniversitesi Spor bilimleri Fakültesi : Psikoloji
İstanbul üniversitesi Sosyal bilimler fakültesi: Felsefe
Lisans üstü eğitim: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa lisans üstü eğitim fakültesi Psikolojik danışmanlık ve rehberlik anabilim dalı
Doktora çalışması: Yeme bozuklukları &Sporda motivasyonun önemi
Uzmanlık alanları: Yeme bozuklukları danışmanlığı Anoreksiya nevroza & Bulimiya nevroza tıkanırcasına yeme bozukluğu

Egzersiz uzmanı: Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu III.Kademe Fitness Antrenörü
Uzmanlık alanları : Vücut geliştirme ve fitness ,cyling. & Medikal egzersiz

Albümleri :

2006 – Şıpsevdi
2010 – +1
Çaldığı enstrüman “Timbal”
Filmleri
2008 – Görgüsüzler (TV Dizisi)
2006 – Tutkunum Sana (TV Dizisi)
Sunduğu Tv.Programları
Star TV: Paparazzi
Tgrt : Pazar Yıldızları
Kanal D : Tatil Yolu
Star Tv: Dekodizayn
D yerel : İhale Show / Turkuaz Kadın Programı
Kanal 1 : Heyecanlı Magazin Programı
Hazırlayıp sunduğu Tv programları
Beyaz Tv: Evde ki Misafir & Her şey için sağlık
Köşe yazıları : Quality of magazin Sağlıklı ve kaliteli yaşam köşesi Uzman Psikoterapist yazar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz