Yavuz Taner

0

Yavuz Taner Türk Halk Müziği’nin sevilen seslerindendir. Peki aslen nereli? kaç yaşında neden öldü? Kısaca hakkında merak edilen kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1949 yılının Temmuz ayında İstanbul’da dünyaya gelen Yavuz Taner aslen Sivas, Gemerek’lidir. Gerçek soyismi Durmuş’tur. İlköğretim eğitimin ardından Ortaokul’a devam etmik ancak müzik eğitimi için okuldan ayrılmıştır.

1964 senesinde Aksaray Musiki Cemiyeti’ne girmiş ve Abdullah Nail Bayşu, Nida Tüfekçi ve Adnan Ataman gibi usta isimlerden Türk Halk Müziği eğitimi aldı. 1969 yılında ise ilk 45’liği Arya Plakçılık bünyesinde Sen Gelsen De Olur – Kalbe Asla Değilmez ismi ile çıkmıştır. Ardından Kervan Plakçılık’tan Güzel Kızlar – Gemiciler Kalkalım isimli 45’liği müzik severler ile buluşturmuştur.

1980’de İstanbul Devlet Belediye Konservatuvarı tarafından açılan THM Topluluğu sınavını kazanan 2 isimden birisi Yavuz Taner olmuştur. Diğer ünlü isim ise 1984 yılında evlendiği Sema Hanım olmuştur.


1980 ve 1990 arasında Türk Halk Müziği Korosu bölümünde solist, korist olarak görev yapan Yavuz Taner bağlama ve ud başta olmak üzere diğer telli sazları çalmıştır. Gönlünün her zaman bir köşesinde Arabesk müziği yatan usta ses müzik dünyasında, ülkemizin Mısırlı sanatçısı Abdülhalîm Hâfız olarak adlandırılmıştır.

Geçmişten günümüze eserlerini Bülent Ersoy, Hüseyin Altın, Müslüm Gürses, Nalan Altınörs, Kibariye, Ayşe Mine ve Bayram Şenpınar gibi bir çok usta isim seslendirmiştir.

1987’de Türküola Müzik Yapım şirketi bünyesinde Yaşamanın Kuralı adlı albüm çıkmış, aynı albüm Elenor Plakçılık tarafından ise Sende Sevgi Yok ismi ile tekrar müzik severlere sunulmuştur.

1987’de sözü Ali Tekintüre’ye, müziği ise kendisine ait olan Gitme adlı şarkı yılın en iyi şarkısı seçildi. 1 sene sonra 1988’de İbrahim Tatlıses‘e ait olan Kara Zindan isimli albümün yönetmenliğini üstlenmiş, 1990’da Müzik Dergisi tarafından gerçekleşen yarışma’da En İyi Yönetmen Müzik Oskarı ödülünün sahibi olmuştur.

İlginizi Çekebilir :   Parviz Abdullayev

Yavuz Taner neden ve kaç yaşında öldü?

Usta sanatçı 14 Şubat 1990 yılında yaşantısını sürdürdüğü İstanbul’da kalp krizi geçirmiş ve henüz 41 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Umut ve Barış isimlerinde iki oğlu vardır, iki oğlu da müzik ile ilgilenmekte, Umut bir müzik grubunda solist, korist, Barış ise bateri eğitimi almaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz