Yasmani Copello

Yasmani Copello Escobar hakkında merak edilen kariyeri. Peki kaç yaşında? boyu kilosu kaç? aslen nereli? evli mi? atletizm hayatı ve kısaca biyografi bilgileri.

1987 yılının Nisan ayında dünyaya gelen Yasmani Copello Escobar aslen Küba, Havana asıllı olmanın yanı sıra Türkiye vatandaşlığına sahiptir. Burcu Koç, boyu 1.91 cm, kilosu ise 85’tir. İtalyan vatandaşı olan ve kendisi gibi engelli koşucusu olan Yadisleidis Pedroso adında bir kız kardeşi var.

Ülkesi Küba’da yaşadığı dönemde antrenörü tarafından kendisinden birşey olmaz denilmesi üzerine takımdan kovulmuştur. Daha sonra Türkiye girişimlerde bulunmuş ve ülkemize kazandırarak Escobar’ı Türk vatandaşı yapmış ve Milli Atletizm takımına dahil etmiştir.

Günümüzde Enka takımı sporcusu olan Escobar daha önce Fenerbahçe takımı ile koşulara katılmıştır. 2013 yılında Türk Vatandaşı olan Milli sporcu günümüze kadar bir çok kez madalya kazanmıştır.

2015 Temmuz’da 49.73′ lük performansı ile 400 m engelli Türkiye rekorunu kırmış, 2 hafta sonra ise bu rekoru 49.39’a çıkarmıştır. Yine aynı sene Çin’in Pekin şehrinde Dünya Şampiyonası serilerinde koşan atlet bu dereceyi 48.89 yapmış, yarı finalde ise 48.46’lık bir rekor ile koşmuştur.

Her geçen sene artan performansı ile dikkatleri üzerine çeken başarılı atlet Hollanda Amsterdam’da katıldığı 2016 Avrupa Şampiyonası’nda ise kişisel en iyi derecesini ve Türkiye rekorunu 48.42’ye indirmeyi başarmış ve altın madalya’nın sahibi olmuştur. Ülkemizin 2016 Yaz Olimpiyatları kafilesinde yer alan Yasmani Copello Escobar, Brezilya Rio’ya Avrupa şampiyonu ünvanı ile gitti ve eleme serilerini 49.52, yarı finali ise 48.61’le geçti. Finalde ise 47.92’si ile kişisel en iyi derecesi ve Türkiye rekorunu geliştirdi, bronz madalya kazandı.

2017 yılında 4-13 Ağustos tarihleri arasında İngiltere Londra’da gerçekleştirilen 16. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda erkekler 400 mt engellide 2. oldu ve gümüş madalya kazandı.

Yasmani Copello Escobar evli mi?

Eşi Elif’in ilkokul arkadaşı Yasmani’nin takım arkadaşı olduğu dönemde ortak dostunun İspanyolca tercüme konusunda yardıma ihtiyaç olduğunu ve kendisinden yardım istediğini belirtmiştir. Daha sonra Yasmani ile bu şekilde arkadaş olmuş ve arkadaşlıkları aşka dönüşmüş, 2018 yılında ise evlenmişlerdir.

Yasmani aktif koşu ve atlezm sporunu noktaladıktan sonra Türkiye’de antrenör olarak çalışmalarını sürdürmek istemektedir.

2016 – Olimpiyat Oyunları (Rio)- 400 m engelli, Bronz madalya
2016 – Avrupa şampiyonası (Amsterdam) – 400 m engelli, Altın madalya
2017 – Dünya Şampiyonaları (Londra) – 400 m engelli, Gümüş madalya
2019 yılında ise Elmas Lig’in Eugene etabındaki erkekler 400 metre engelli yarışında 3. oldu.

Günümüzde ise Dünya Atletizm Şampiyonası erkekler 400 metre engelli yarı finalinde mücadele eden Yasmani adını finale yazdırmayı başarmıştır. Katar Doha’da düzenlenen şampiyona’da 48.39’luk derecesi ile serisini 2. sırada bitirmiş ve finale kalmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz