Yasemin Açık

Yasemin Açık Elazığ Bağımsız Milletvekili Adayı olarak merak edilen isim olmuştur. Hakkında merak edilenler, kısaca eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

Yasemin Açık Kimdir?

Yasemin Açık Elazığ Bağımsız Milletvekili Adayı, İş İnsanı. Hacettepe Üniversitesi mezunudur. Ardından Fırat Üniversitesi’nde Doktora yapmış, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda 1999’da Doçent, 2005 yılında da Profesör olmuştur. Bir süre İngiltere´de Nottingham Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ve Epidemiyoloji Bölümü’nde çalışmıştır.

Yasemin Açık Nereli?

Yasemin Açık aslen Elazığ’lıdır. İlk ve Ortaöğrenimini doğup büyüdüğü memleketi Elazığ’da tamamlamıştır.

Prof. Dr. Açık, Halk Sağlığı Uzmanı’dır. Ana-çocuk sağlığı, kadına yönelik şiddet, kadının toplumsal statüsü, çalışma yaşamı ve kadın, çocuk ihmali ve istismarı, sağlıklı kentler, çevre sağlığı, sigara, alkol ve bağımlılık yapıcı maddeler, iş sağlığı ve güvenliği, bulaşıcı hastalıklar, kronik hastalıklar ve epidemiyoloji gibi konularda çalışmalar yürütmüştür.

Bazı Başkanlık ve Üyelikleri:

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı.
Dâhili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Hastane Yönetim Kurulu Üyeliği.
Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği.
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcılığı.
TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanlığı
Fırat Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanlığı.
Fırat Kalkınma Ajansı Kurul Üyeliği.
Elazığ Ekonomi Platformu Başkanlığı.
ETSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı gibi STK görevleri

TÜRKONFED İş Dünyası Kadın Komisyonu Başkanlığı yaptığı dönemde ulusal ve uluslararası düzeyde çok önemli etkinliklere imza atmıştır. 2016’da “Sürdürülebilir Ekonomide Kadının Rolü Zirvesi”, 2017 yılında “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde Kadının Rolü Zirvesi” gibi iki önemli uluslararası zirvenin, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle İstanbul’da düzenlenmesine vesile olmuştur.

Ekonomi dergisi Fast Company tarafından hazırlanan Türkiye’nin 100 kadın girişimcisi listesinde 7. sırada yer almıştır. İş dünyasının önde gelen dergilerinden olan Fortune Dergisi tarafından yayımlanan “Türkiye’nin En Güçlü 50 İş Kadını” listesinde ise 4 sene üst üste sıralamada yer almıştır.

Dünya Gazetesi tarafından 2018’de “Türkiye’ye İlham Veren 48 Kadın” arasında gösterilmiştir. 2021’de Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Liderleri” Ödül Töreni’nde “Anadolu’dan Yükselen Kadın Ödülü’ne layık görülmüştür.

Fırat Üniversitesi tarafından düzenlenen Şehrin Ekonomi Ödülleri töreninde, Cumhuriyet tarihi boyunca Elazığ’da yapılan en büyük özel sektör yatırımını gerçekleştirmesi dolayısıyla “En Büyük Yatırım” ödülüne layık görülmüştür. Prof. Dr. Yasemin Açık, Elazığ’da faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum örgütleriyle yakın iletişim içerisinde olarak, STK’ların yürüttüğü etkinlik ve projelere her zaman ortak ve destek olmuştur.

Prof. Dr. AÇIK, evli ve iki çocuk annesi, iyi derece de İngilizce bilmektedir. Birçok uluslararası ve ulusal dergide yayınlanmış 400 dolayında bilimsel yayını bulunmaktadır.

Hangi Partiden sorusu da merak konusu olan Prof. Dr. Açık, Elazığ Bağımsız Milletvekili adayıdır.

Resmi instagram hesabı @profdryaseminacik, resmi twitter hesabı ise @yaseminacik ‘tır. Ayrıca resmi web sitesini ziyaret edebilir ve hakkında daha güncel ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kaynak: http://www.yaseminacik.com.tr

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz