Yaşar Yakış

Yaşar Yakış hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? kaç yaşında? eğitim ve siyaset hayatı, kısaca biyografi bilgileri.

1 Ağustos 1938 tarihinde aslen Düzce Akçakoca’da dünyaya gelmiştir. Babasısının ismi Halim bey, annesinin ise Ayşe hanım’dır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1962 yılında mezun olan Yaşar Yakış, aynı sene Dışişleri Bakanlığında göreve başlamıştır.

Yurtdışında ise ilk görevine Anvers Başkonsolosluğu Muavin Konsolosluğunda gerçekleştirmiş ardından Lagos, Roma, ve Şam Büyükelçiliklerimiz ile Brüksel’deki NATO Daimi Temsilciliğimizde çeşitli görevlerde yer almıştır.

1985 senesinde İSEDAK Koordinasyonu Kurulu’nu kurmuş başkanlığını üstlenmiştir. 1988 senesinde Türkiye Cumhuriyeti Riyad Büyükelçiliği’ne atanmış daha sonra sırası ile Kahire Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi ve Viyana’da yer alan Uluslararası Kuruluşlar Nezdinde T.C. Daimi Temsilcisi olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

1992 ve 1995 seneleri arasında Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı yapan Yaşar Yakış 2001’de Dışişleri Bakanlığı’ndan emekli olmuştur.

Emekliliğinin ardından Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyesi olarak siyasete atıldı. Günümüzde partinin Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi’dir. 3 Kasım 2002 tarihinde genel seçimlerde Düzce’den Milletvekili seçildi, 18 Kasım’da ise T.C. Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Yaşar Yakış İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir. Geçmişten günümüze Ortadoğu ile ilgili çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmış olan Türkiye, Suriye ve Irak Arasında Su Sorunları isimli kitabın altına imzasını atmıştır.

Evli ve bir çocuk babası Yaşar Yakış 22. Dönem Düzce Milletvekili. 58. Hükümet’te Dışişleri Bakanlığı, 22 ve 23. Dönem’de Türkiye-AB KPK Üyesi ve TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı gibi görevlerde bulunmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz