Yalçın Küçük

0

Yalçın Küçük 1938 yılında dünyaya gelmiştir. Teorisyen, eleştirmen, düşünür ve yazar kimlikleri ile tanınmaktadır.

İstanbul Kabataş Erkek Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Mezuniyetin ardından Amerika Yale Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamlamıştır.

Hatay İskenderun doğumlu Yalçın Küçük’ün ailesi Halepten Hatay’a göç etmiştir. Anne tarafından Kafkasya, baba tarafından ise aslen Türkmen’dir.

Bir dönem Abdullah Öcalan ile Suriye’de görüşmesi ile gündeme gelmiş uzun süre MED-TV’de program yapmıştır. 1998 yılında Kürtçü’lük propagandası nedeni ile 2 sene hapis yatmıştır. 2009 yılında ise Ergenekon soruşturma kapsamında gözaltına alınmış 2014 yılında serbest kalmıştır.

Üniversite’den mezun olduktan sonra 4 ay Dünya Bankası’nda staj, ODTÜ’de öğretim üyeliği, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde öğretim üyeliği, Kıbrıs harekatına katılışı, Gazi Üniversitesi’nde profesör oluşu ve 1994 yılında emekli oluşu ile kısaca tanımlayabiliriz.

Yalçın Küçük 1961 yılından bu yana İpek Temren Küçük ile evlidir ve Mızrak Ömer Küçük ile Devrim Küçük isminde çocukları vardır. Eşi Temren Hanım’ın babası Albay Sabri Süer’in kızıdır.

2017 yılında Ezan’dan duyduğu rahatsızlık ile haberlerde gündeme gelmiş ve ne gerek var günün beş vaktinde ezan okunmasına demiş ve büyük tepki çekmiştir.

İlginizi Çekebilir :   Buse Arslan

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz